www.TOTALITA.cz

60. léta
kinematografie - filmové úspěchy, herci a režiséři

Relativní uvolnění poměrů ve společnosti se plně projevilo i v oblasti kinematografie. Do distribuce se dostala řada filmů západní produkce - zejména Francie, Itálie či USA. Divák tak měl možnost porovnávat kvalitu nabízených snímků s tuzemskou tvorbou.


Obzvlášť to bylo patrné na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech (pořádaného od roku 1946), který počala navštěvovat celá řada celebrit světového filmu - Carlo Ponti, Andzej Wajda, Gina Lolobrigita, Henry Fonda, Jean-Paul Rappenau, Claudie Cardinalová a mnozí další.


Pozornost si zasloužil i Mezinárodní festival filmů pro děti a mládež založený roku 1960 v Gottwaldově (dnes opět Zlín) - ve zdejších ateliérech vznikala animovaná tvorba Hermíny Týrlové, Karla Zemana a Jiřího Trnky, která dosáhla světové úrovně.filmové úspěchy

Naše kinematografie v šedesátých letech dosáhla řadu mezinárodních ocenění (Zlatá plachetnice v Locarnu, Křišťálový globus v Karlových Varech, Velká cena v Mennheimu atd.). Vrcholem jsou ceny Americké filmové akademie - Oscar, které obdržel Klosův a Kadárův "Obchod na korze" v roce 1966 a Menzelův přepis Hrabalových povídek "Ostře sledované vlaky" roku 1967.herci

Příležitost uplatnit své umění dostala celá plejáda herců - Vlastimil Brodský, Rudolf Hrušínský, Jiří Sovák, Josef Somr, Vladimír Menšík, Jiřina Bohdalová, Radoslav Brzobohatý, Miloš Kopecký, Jan Kačer, Jan Libíček, Lubomír Lipský, Martin Růžek, Alena Vránová, Stella Zázvorková a další.


Na plátnech kin se objevily i nové tváře herců mladé generace, kteří nebyli tak poznamenaní atmosférou padesátých let - Jaromír Hanzlík, Pavel Landovský, Iva Janžurová, Vladimír Pucholt, Jiří Hrzán, Jana Brejchová, Věra Křesadlová, Olga Schoberová, Karla Chadimová, Jan Tříska, Petr Kostka, Petr Čepek, Jana Šulcová či Milena Dvorská.

režiséři

K rozmachu naší filmové tvorby přispěla rovněž nová generace režisérů. Kromě Jiřího Hanibala, Antonína Kachlíka, Evy Sadkové, Evalda Schorma, Ladislava Rychmana, Františka Filipa, Věry Plívové-Šimkové, Petra Schulhoffa, Antonína Moskalyka to byla zejména Věra Chytilová, Miloš Forman, Jiří Menzel, Jan Němec, Jaromil Jireš a Ivan Passer.


Jejich tvorba vyjadřuje výrazové prostředky satirické nadsázky a podobenství, využívajíc reálné scény, přírodní motivy, částečné potlačení dialogů a uměleckou práci s kamerou.


Zvláštním rysem je i obsazovat do hlavních rolí neherce - amatéry (Milada Ježková, Jan Vodstrčil, Eva Límalová, Božena Matušková aj.).


související texty:


60. léta - situace v kultuře - úvodní strana

60. léta - úvodní strana


autor textu: Bedřich Marjánko

   Facebook         Twitter home   
Copyright © 1999 - 2018 Tomáš Vlček   All rights reserved.   Všechna práva vyhrazena.