www.TOTALITA.cz

televizní seriál   30 případů majora Zemana
Bestie (1949)      - jak to bylo ve skutečnosti - verze 2   (hamelika.cz)

V říjnu 1949 vyhořela v Císařském lese (dnes Slavkovském) na mariánskolázeňsku za podivných okolností hájenka Schober. Stávala na samotě na křižovatce lesních cest na konci Smetanovy aleje. Po válce, po odchodu zdejší německé rodiny do odsunu, zůstala neobydlena.


Na spáleništi bylo nalezeno ohořelé tělo a zlatý přívěšek ve tvaru miniaturní kamery. Pitva prokázala, že jde o ženu, která byla zavražděna. Podle přívěšku se jí podařilo identifikovat. Šlo o slečnu Alici Balleyovou, dceru proslulého plzeňského majitele fotoateliéru. Alice byla hezká, plnoštíhlá blondýnka, která bývala po válce často vidět ve společnosti amerických vojáků. Zřejmě prchala na Západ.


Později bylo nalezeno tělo jejího otce v písečníku u vesnice Senec severně od Plzně. Byl také zavražděn.


Případ Balleyové začal vyšetřovat kriminální inspektor Jan Šperl z Mariánských Lázních. Ale protože jeho rajonem byly Karlovy Vary musel případ předat plzeňskému kriminálnímu inspektorovi Znamenáčkovi.

Stopy zavedly kriminalisty k tichému obchodníčkovi Petlanovi do Zruče-Sence, kde u poklidně žijící rodiny nalezli 12 kožichů, 8 lodních kufrů - zavazadel a ještě žijící 12letou sestru mrtvé Alice - Dagmar Balleyovou, kterou Petlan věznil v kozím chlívku.


Dvaačtyřicetiletý Petlan byl tichý, klidný a zbožný živnostník drobné postavy a uhlazených vlasů. Za války šmelinařil. Po roce 1948 byl při tzv. očištění Plzně od kapitalistů vystěhován z Plzně do blízké vesnice Zruč-Senec.


Petlan při prvním výslechu přiznal pět vražd. Zájemce o přechod státních hranic vodil do hájenky. Tady je zabíjel a ze zavazadel kradl cennosti. Při výslechu vystupoval sebevědomě a byl přesvědčen, že se mu nic nestane, neboť prý zbavoval režim jeho politických nepřátel.


Do vězeňské cely vyfasoval omylem dva kapesníky a na nich se v noci oběsil. Po jeho sebevraždě vyšetřování skončilo. Skončilo i zjišťování majitelů nalezených kožichů. Petlanův spis byl odložen ad akta.ukázky ze scénáře:

Kancelář šéfa kriminálky

díly seriálu:

05. Hon na lišku

06. Bestie

07. Mědirytina


další odkazy:

autoři a herecké obsazení dílu

jak to bylo doopravdy - verze 1  (Muzeum Policie ČR)

jak to bylo doopravdy - verze 2  (hamelika.cz)

 


30 případů majora Zemana - úvodní strana

cyklus Kde je pravda? - úvodní strana

ideologická propaganda v Čs. televizi - úvodní strana

ideologická propaganda - úvodní strana


autor textu: Daniel Růžička

použitá literatura: Ing. Richard Švandrlík, www.hamelika.cz

   Facebook         Twitter nahoru         home   
Copyright © 1999 - 2018 Tomáš Vlček   All rights reserved.   Všechna práva vyhrazena.