www.TOTALITA.cz

Studentská demonstrace

V pražské Nerudově ulici visí na zdi vedle sebe pamětní desky, které zde před několika lety nechal ve spolupráci se Senátem Parlamentu ČR instalovat Pražský akademický klub 48, organizace sdružující někdejší vysokoškoláky postižené z politických důvodů po r. 1948. Jedna deska v českém a druhá v jazyce anglickém informují čtenáře o tom, že v těchto místech a na nedalekém Hradčanském náměstí rozehnaly policejní jednotky 25. února 1948 studentský průvod, jehož několik tisíc účastníků přišlo vyzvat tehdejšího prezidenta Beneše, aby nepodlehl nátlaku komunistů.


Desky nejsou z chodníku příliš dobře vidět a naprostá většina kolemjdoucích je proto patrně ani nezaregistruje. Jejich umístění tak nechtěně symbolicky vyjadřuje obecné povědomí o historické události, ke které se vztahují. Zatímco na filmových záběrech z únorových dnů vidíme pochodující milicionáře, davy příznivců KSČ na náměstích či řečnícího Klementa Gottwalda, k rozehnané studentské demonstraci se žádné obrazové záběry nepromítají - patrně ani vůbec nebyly natočeny.


V archivních dokumentech se ovšem podrobnější údaje můžeme dočíst. První demonstrace studentů, kteří odmítali snahu komunistů o plné převzetí moci, se uskutečnila již 23. února 1948. V situační zprávě Ústředny StB z tohoto dne je uvedeno, že se průvod sešel na náměstí Republiky. Několik tisíc osob (údaje o přesném počtu se rozchází: citovaná zpráva hovoří o třech tisících, pamětníci však uvádí až šestinásobně větší počet) odešlo na Pražský hrad, kde prezident přijal pětičlennou delegaci v čele s tehdejším národně socialistickým poslancem Josefem Lesákem. Beneš je tehdy ujistil, že "má situaci pevně v rukou".


O dva dny později předseda vlády Gottwald na Václavském náměstí informoval po páté hodině odpolední několik desítek tisíc stoupenců o svém vítězství. Ve stejnou dobu vyrážel z Karlova náměstí studentský průvod, který chtěl vyjádřit podporu Benešovi. Zastaven byl v Nerudově ulici. Druhá část studentů se vydala na Hrad přes Pohořelec, kde je rozehnal oddíl pohotovostního pluku SNB spolu s milicionáři. Pětičlennou delegaci již prezident nepřijal. Kancléř Smutný jim oznámil, že krize skončila přijetím Gottwaldova plánu.


Petr Blažeksouvisející texty:

pamětní deska na studentskou demonstraci

Únor 1948

Lidové milice

Vzpomínky Josefa Lesáka na Únor 48


Edvard Beneš

Klement Gottwald

úvodní strana části


autor textu: Petr Blažek

   Facebook         Twitter home   
Copyright © 1999 - 2019 Tomáš Vlček   All rights reserved.   Všechna práva vyhrazena.