www.TOTALITA.cz

politický faul na hokejisty

Před 57 lety byla zatčena větší část reprezentačního hokejového družstva. Stalo se tak těsně před jejich odletem na mistrovství světa v Londýně, na kterém měli šanci již potřetí za sebou obhájit titul mistrů světa.


Vedení KSČ se však obávalo případné emigrace některých hokejistů a tak hledalo důvod, jak vycestování družstva zamezit. Vždyť před pouhým měsícem mistryně Evropy v krasobruslení Ája Vrzáňová oznámila, že se z Osla do totalitního Československa již nevrátí.


Odlet do dějiště mistrovství byl naplánován na sobotu 11. března. Záminkou k neúčasti hokejistů se mělo stát pozdržení vydání britských vstupních víz pro rozhlasové komentátory Laufera a Procházku. Víza však byla nakonec ještě před plánovaným odletem k dispozici. Přesto bylo hokejové mužstvo z odletové haly ruzyňského letiště posláno domů a řešení případu odloženo na pondělí.


Každému bylo jasné, že režim hledá další záminku, jak účasti hokejistů zamezit. Tu bohužel poskytli sami hokejisté. Poté, co bylo v pondělí oznámeno zrušení účasti na mistrovství, sešla se část hokejistů v oblíbené hospůdce U Herclíků. Po několika sklenkách alkoholu začaly padat protikomunistické výroky. A právě na to Bezpečnost čekala.


Přítomní hokejisté byli zatčeni na místě. Ještě večer pak Bubník, Konopásek, Roziňák, Jirka, Červený, Macelis, Španinger, Hajný a Stock. Další byli zatčeni o den později.


Hvězda čs. hokeje brankář Bohumil Modrý nebyl členem družstva. V inkriminovanou dobu byl s rodinou na horách. Přesto byl po měsíci zatčen také a vyšetřovatelé z něj dokonce vytvořili hlavu protistátní skupiny.


Proces s protistátní skupinou Modrý a spol. trval v říjnu 1950 celé dva dny. Celkem 11 hokejových reprezentantů bylo odsouzeno k trestům v rozmezí 8 měsíců až 15 let. Z komunistických lágrů byli nakonec jako poslední propuštěni Bohumil Modrý spolu s Augustinem Bubníkem, Václavem Roziňákem, Vladimírem Kobranovem a Stanislavem Konopáskem na začátku roku 1955.


Bezpečnost tak před 57 lety zamezila možné emigraci některých hokejistů. Celá jedna generace hokejových reprezentantů byla zničena a otevřela se tak cesta budoucím vítězstvím sovětské sborné. Té sborné, kterou byli předtím donuceni naši reprezentanti učit hrát hokej.Tomáš Vlčeksouvisející texty:

proces s protistátní skupinou Modrý a spol.

hradčanský domeček

Únor 1948

historie českého hokeje

úvodní strana části


autor textu: Tomáš Vlček

   Facebook         Twitter home   
Copyright © 1999 - 2019 Tomáš Vlček   All rights reserved.   Všechna práva vyhrazena.