www.TOTALITA.cz

období normalizace
Čs. televize v listopadu 1968

Na hlavu čs. sdělovacích prostředků začala dopadat kritika za jejich polednovou, srpnovou i posrpnovou činnost. Nejvíce na ně útočila média států podílejících se na srpnové invazi. Novináři proto v listopadu uspořádali mítink v pražské Lucerně, kde odmítli neustálé osočování z nepřátelské činnosti a protestovali proti omezování práce sdělovacích prostředků státními orgány.


Televizní novináři byli v té době vystaveni nelítostným útokům různých anonymů i podepsaných komunistů z tzv. zdravého jádra strany, jimž sloužila tiskovina Zprávy, kterou vydávala tzv. "redakční rada při spojeneckých vojskách."


Do této situace přišlo listopadové plénum ÚV KSČ, jehož jednání a výsledky vyvolaly stávku vysokoškoláků. Přestože jedním z požadavků stávkujících byla svoboda projevu a zrušení censury, Úřad pro tisk a informace novinářům zakázal o stávce informovat.


Omezováni však nebyli jen domácí novináři. Kvůli údajnému "natáčení nedovolených záběrů z pohybu a přesunů sovětských vojsk" byli z naší republiky v polovině listopadu vyhoštěni američtí a západoněmečtí pracovníci televize. Na vládní pokyn musela Čs. televizí zpřísnit své směrnice pro poskytování služeb zahraničním televizním štábům.

Od 1. listopadu začali v Čs. televizi působit dva redaktoři "revizní služby", kteří měli "v úzké spolupráci s ÚTI prověřovat publicistické a zpravodajské pořady Čs. televise a odpovídat za to, že tyto pořady nebudou v rozporu se směrnicemi ÚTI." Byl to počátek censury.


Přes toto břemeno se televizní publicisté a redaktoři Televizních novin snažili informovat diváky v duchu polednové politiky. Bohužel, zrušeny byly komentáře ve všech zpravodajských pořadech.


V uměleckém vysílání Čs. televize nebyly zásahy do tvorby ještě tak razantní, jako v publicistice, i když i zde se pomalu začínaly stahovat mraky.


Velké nadšení u diváků sklidily v té době uváděné seriály "Sňatky z rozumu" a "Píseň pro Rudolfa III." a mimořádné pozornosti se těšil publicistický pořad "Je ta kniha bílá, nebo proužkovaná?", který odhaloval lži v tzv. Bílé knize o čs. kontrarevoluci.související texty:

1968  září

1968  říjen

1968  listopad

1968  prosinec

1969  leden

1969  duben

1969  květen

1969  červen

1969  srpen


Čs. televize po Srpnu 1968

období normalizace - úvodní strana


autor textu: Daniel Růžička

   Facebook         Twitter home   
Copyright © 1999 - 2022 Tomáš Vlček   All rights reserved.   Všechna práva vyhrazena.