www.TOTALITA.cz

období normalizace
Čs. televize v červnu 1969

V průběhu května a června Čs. televize podepsala nové smlouvy o spolupráci s polskou a sovětskou televizí a v červenci vyslala do SSSR svou oficiální delegaci.


V červnu vláda znovu požadovala personální a organizační změny a zabezpečení "souladu Televizních novin a publicistiky s vládní politikou".


Do července 1969 z televizního programu zcela vymizela kritická publicistika. Na zásahy vyšších míst z vysílání odpadávaly pořady, jež "nebyly v souladu s oficiální politikou". Šlo nejen o publicistiku, ale také o hudební pořady, kdy např. poslední díl seriálu Píseň pro Rudolfa III. po schvalovací projekci zabavila Státní Bezpečnost.

Za již odvysílané "závadové" pořady docházelo k personálním trestům - za pořad Pop music forum s Karlem Černochem byl odvolán vedoucí hudebního vysílání.


V programu výrazně ubyly sovětské filmy, jež herci na protest proti invazi odmítli dabovat. Proto byly do programu zařazovány jen jejich reprízy, které však u diváků vyvolávaly jen roztrpčení.


Zatímco se zábavná tvorba stávala pro normalizátory přijatelnější, dramatické pořady byly se svým důrazem na morálku a svobodu člověka pro novou moc stále nebezpečné.související texty:

1968  září

1968  říjen

1968  listopad

1968  prosinec

1969  leden

1969  duben

1969  květen

1969  červen

1969  srpen


Čs. televize po Srpnu 1968

období normalizace - úvodní strana


autor textu: Daniel Růžička

   Facebook         Twitter home   
Copyright © 1999 - 2022 Tomáš Vlček   All rights reserved.   Všechna práva vyhrazena.