www.TOTALITA.cz

odbojová skupina bratří Mašínových
rozhovor s ing. Vladimírem Hradcem

10. díl: - názory na události let 1968 a 1989, vyrovnání se s minulostí

Za několik let po Vašem návratu z vězení přišlo Pražské jaro 1968. Jak jste tehdy hodnotil tento proces uvnitř komunistické strany, který měl samozřejmě vliv na celou společnost.

Budete se asi trochu divit, ale můj pohled byl nepříznivý. Čínští komunisté totiž také udělali podobné oteplení, souhlasili s možností kritiky strany a vlády a pak ty kritiky oběsili. Já jsem to celé považoval za úskok KSČ s tím, že chtějí poznat názory lidí, a pak je za to oběsí. Oni je sice neoběsili, ale já to tehdy očekával. Považoval jsem to celé za podvod.To znamená, že srpnová okupace Vás nepřekvapila...

Vůbec ne. Víte, českoslovenští komunisté si mysleli, že jsou nejchytřejší a že nemusí platit tomu, kdo jim zaručoval tolik let moc a chránil je. Sověti si tedy přišli, aby jim platili dál. Takže jsem to očekával.Přeskočíme normalizaci, 80. léta a máme rok 1989...

Rok 1989 mne překvapil. Studoval jsem totiž příliš mnoho Marxismus-leninismus. Pečlivě. Zvláště Stalinovy Otázky leninismu a Teorii revoluce. Očekával jsem, že to Sověti nepřipustí, protože pro ně nebylo problémem nechat postřílet třeba milion obyvatel tohoto státu. Já jsem čekal, že je postřílet nechají. Překvapili mne, ale Bohu díky za to. Člověk nevěděl nic o dohodách nejvyšších pohlavárů. Dodatečně jsem mluvil s lidmi, kteří ten rok 1989 připravovali a oni sami tvrdili, že to bylo připravené mezi ÚV KSSS a Spojenými Státy. A to ostatní bylo velké divadlo pro lid.Roku 1989 ale předcházelo určité oteplení mezi Spojenými státy a Sovětským svazem...

Považoval jsem to za pouhé divadlo......které bylo důsledkem Reaganovy politiky. Říkáte "Sovětský svaz nepřipustí." Měl SSSR ještě v té době možnost "nepřipustit"?

Měl. Tady žilo 15 milionů lidí, z toho polovina nespokojených. Byl problém postřílet několik milionů lidí? V Rusku jich zavraždili 70 milionů. Vzpomeňte si na polskou Katyň. To nedělali Němci, ale sovětští komunisté!Znamená to, že Listopad 1989 není pro Vás sametovou revolucí, ale předem domluveným scénářem ?

Ano. Předem domluvený scénář. Ne dopodrobna. Třeba Rumunsko se vymklo z rukou.Pojďme dál. Máme 15 let po Listopadu 1989. Jak hodnotíte následující vývoj?

Vycházím z křesťanství, které mluví o odpuštění. Ano, komunisté zde nadělali neuvěřitelné množství zla. Zavraždili tisíce lidí, zničili desetitisíce rodin. Okradli kde koho. Naštěstí pro občany se vraždili i mezi sebou v touze po větší osobní moci. Nakonec měli strach jeden z druhého. A tak v roce 1989 se občané tohoto státu dohodli, že by mělo nepřátelství zkončit. Dobře. Ale byla udělána veliká chyba. I když si odpouštíme, měly se chyby pojmenovat, měli jsme najít viníky a morálně je odsoudit. Ne podřezávat krky, jak mají ve zvyku komunisté. To se nestalo a dnes to již nikoho nezajímá.S vyrovnáním se s minulostí souvisí také otázka legality KSČM. Vzpomeneme-li si na Němce, jak se vyrovnali s fašistickou minulostí...

Na tohle Vám odpovím vyhýbavě. Jedna paní povídala. Převrat celého komunistického bloku byl předem dohodnutý. Součástí té dohody prý bylo, že žádnému komunistovi se nic nesmí stát. Takže se žádnému nic nestalo a bylo vzato na vědomí, že existovali a mohou existovat i dál.


Volební preference KSČM se stále pohybují kolem 20%. Proč tak mnoho mladých lidí volí KSČM?

Já bych to u mladých tolik nepřeceňoval. Hovořím s lidmi, kteří jsou ve volebních komisích. Ti znají komunisty ve svém okolí. Říkají, že ráno po otevření volebních místností, přicházejí pravidelně, jako první voliči komunisté, včetně rodinných příslušníků. Nestane se, aby jeden jediný chyběl. Kontrolují si docházku, tedy 100 % hlasů. Ostatní občané tvrdí, že poslanci jsou padouši a je jedno kdo tam je. K volbám proto nejdou. Dělají chybu, protože právě pro tu jejich neúčast se tam ti padouši dostanou. A také proto mají komunisté taková procenta.
s ing. Vladimírem Hradcem rozmlouval Tomáš Vlčekdíl rozhovoru:

01, 02, 03, 04, 05, 06, 07, 08, 09, 10, 11, 12


bratři Mašínové úvodní strana


[vk]odkazy ] autoři ] věcný rejstřík ] zdroje ] jmenný rejstřík ]
   Facebook         Twitter nahoru         home   
Copyright © 1999 - 2018 Tomáš Vlček   All rights reserved.   Všechna práva vyhrazena.