www.TOTALITA.cz

odbojová skupina bratří Mašínových
rozhovor s ing. Vladimírem Hradcem

11. díl: - názory na Třetí odboj a postoj k bratrům Mašínovým

Jaká je Vaše definice Třetího odboje?

Tohle je těžká otázka. Komunisti v ČSR v roce 1948 rozpoutali občanskou válku. Zhruba tak do roku 1962 zde byli lidé, kteří to chtěli nějakým způsobem změnit. Zpočátku byla vůle větší, potom se zmenšovala, protože lidé se postupně naučili s tím žít. Ti nejzuřivější komunisté se vzájemně vyvraždili, zemřeli nebo byli zlikvidováni spolustraníky. To byla postupná úleva.


Když se proti Vám objeví násilí, tak proti němu musíte bohužel použít stejnou metodu. Tímto názorem se asi liším od mnoha lidí. Setkal jsem se i ve vězení s mnoha násilníky a mohu konstatovat, že jsou to lidé, kteří rozumí zase jenom násilí. Sami z něho mají strach. A protože z něho mají strach, tak ho všude šíří, protože to považují za to nejhorší, co mohou těm druhým udělat. Komunisté tady udělali totéž. Násilí a teror. Myslím si, že bojovat proti nim stejnými prostředky bylo to nejlepší, co se dalo dělat. Považuji za správné nazvat odpor proti komunistům III. odbojem.


Když pak přestávali, tak i odpor byl mírnější, až to ustalo. Takže třeba rok 1968 v porovnání s rokem 1948 byl úplná nula. Několik desítek zastřelených lidí. Kolik rodin v roce 1968 vyhnali z bytu? Žádné. Kolik jich zavřeli? Relativně málo. Kolik jich utloukli ve vyšetřovnách StB? Neslyšel jsem. Nikoho.Mnoho lidí považuje bratra Mašínovy za vrahy. Jaký je Váš názor?

Já si myslím, že to nelze takto hodnotit, protože tehdy komunisté rozpoutali skutečnou občanskou válku. Ta má úplně jiná pravidla. Komunisté chytali lidi a utloukali je ve věznicích, stříleli je na hranicích. To jsou vraždy. Ale naši soudruzi teď tvrdí, že všechno bylo zákonné a ti, kteří v obraně dělali přesně totéž co komunisté, tak u těch je to vražda. To není pravda. To není pravda! Byla to bohužel součást občanské války. Mašínové nejsou vrahy. Bojovali proti zlu metodami tohoto zla. Protože násilníci ničemu jinému nerozumí.Jak hodnotíte dnešní postoj oficiálních míst k Mašínovým? Myslím tím parlament a prezidenta republiky.


To jsou lidé, kteří nezažili rok 1948. Takže znají komunismus až z roku 1968. To už oproti roku 1948, byla úplná demokracie. Oni nevědí, co se dělo v letech 1948-1955. Běžný člověk si to ani nedovede představit a myslím, že oni si to ani představit nechtějí. Mají v hlavě jen to, co je učila škola, řízená KSČ. Samé lži!Milan Paumer se vrátil zpět do republiky. Mašínovi to odmítají. Chápete jejich postoj?

Ano, chápu je všechny tři. Paumer mi řekl důvod. Co žil v Americe, tak stále měl jeden jediný cíl. Vrátit se domů. Proto se ani neoženil. Chtěl Češku. Dalším důvodem je výška důchodu. Platil si ho po celou dobu pobytu v USA. Jenže na Ameriku je skromný. Tady je schopen být z něho přijatelně živ.


Oba bratři jsou si vědomi toho, že nejsou zde u části národa oblíbeni. Žili v USA 50 let. Proč se vracet do místa, kde nikoho neznají a neprožili nic - v porovnání s celým životem. Oni by se vrátili do jiného světa, než který znali za svého mládí. Finančně jsou zajištěni. Proč by se vraceli?Měl jste s Mašínovými nějaký kontakt ještě před rokem 1989 ?

Žádný.Jakým způsobem jste ho po roce 1989 navázali?

Mám za to, že to byla přítelkyně Ctirada Mašína, která přijela do Čech a vyhledala mne a dala mi adresu. Tak jsem napsal. To bylo kolem roku 1994-95.Dnes máte před jménem titul inženýr...

Podle zákona z roku 1989 mohli lidé, kteří studovali vysokou školu, byli z politických důvodů vyhozeni a pak pokračovali ve stejném oboru, požádat o uznání této školy. Já jsem o to požádal, vše jsem doložil a bylo mi vyhověno.Vážený pane inženýre, děkuji Vám za Vaši ochotu odpovědět na mé, mnohdy velmi osobní otázky.
s ing. Vladimírem Hradcem rozmlouval Tomáš Vlčekdíl rozhovoru:

01, 02, 03, 04, 05, 06, 07, 08, 09, 10, 11, 12


bratři Mašínové úvodní strana


[vk]odkazy ] autoři ] věcný rejstřík ] zdroje ] jmenný rejstřík ]
   Facebook         Twitter nahoru         home   
Copyright © 1999 - 2018 Tomáš Vlček   All rights reserved.   Všechna práva vyhrazena.