www.TOTALITA.cz


V předvečer "vítězného Února" - ve čtvrtek 22. 2. ve 20.00 uvede Česká televize na programu ČT2 dokument režisérky Kristiny Vlachové, která se ve svých filmech systematicky mapuje zločiny komunismu.
Kauzou tří vyšetřovatelů StB z Uherského Hradiště - Aloise Grebeníčka, Vladimíra Zavadilíka a Ludvíka Hlavačky se režisérka profesně zabývá již 10 let. Tito tři muži byli stíháni za mučení politických vězňů od roku 1994.


Časosběrný dokument nám připomene jednotlivé fáze tohoto případu, jsou zde zaznamenány cenné výpovědi mnoha bývalých politických vězňů, kteří se již vysílání tohoto filmu nedožili. Tento dokument by měl přispět k širšímu objasnění nelehkých otázek, týkajících se vyrovnávání naší společnosti s komunistickou minulostí.Kristina Vlachová natočila dokumenty Zpráva o Králi Šumavy (2000), Začít spolu (2001), Věž smrti (2002), Cesta naděje (2005) a Dračí setba (2006). V současné době pracuje ve slovenském Ústavu paměti národa v Bratislavě.

 

Vážená paní režisérko,
o čem je Váš nejnovější dokument?

Kauza Uherské Hradiště mapuje případ tří vyšetřovatelů Státní bezpečnosti - Aloise Grebeníčka, Vladimíra Zavadilíka a pozdějšího tvůrce Železné opony Ludvíka Hlavačky, kteří byli od roku 1994 stíhání za mučení politických vězňů. Časosběrné natáčení trvalo celých deset let. Dokument mapuje jednotlivé fáze tohoto případu, zaznamenává cenné výpovědi mnoha bývalých politických vězňů, kteří se odvysílání filmu již nedožili.


Jak se stavěl k natáčení samotný Alois Grebeníček?

Aloise Grebeníčka jsme zastihli v jeho bydlišti v Uherském Hradišti-Starém Městě v očividné duševní i fyzické svěžesti. Zatímco jeho advokát JUDr. Čestmír Kubát prohlašoval, že všichni svědkové proti Grebeníčkovi jsou falešní, Grebeníček si na svého advokáta hořce stěžoval, co ho stojí peněz. Skutečnost, že byl obžalován, považoval za "divadýlko" jehož by nebylo, kdyby jeho syn nebyl (tenkrát) předsedou KSČM.
VRAŽDY A LŽI VŽDY KRÁČÍ RUKU V RUCE
rozhovor s dokumentaristkou Kristinou Vlachovou
nejen o jejím novém dokumentu


 

Zažila jste při natáčení nějakou horkou chvilku?

Horké chvilky byly skoro všechny. Zvláště, když se různí marxisti a trockisti - v současné době ve významných funkcích - velice mazaným způsobem snažili moji práci zmařit.


Jakou očekáváte reakci diváků?

Vzhledem k tomu, že soud s Aloisem Grebeníčkem - zdůrazňuji: soud, který se nikdy neuskutečnil! - byl svého času v popředí zájmu všech médií, očekávám opravdu mimořádný divácký zájem.


Jaká, myslíte, bude reakce Grebeníčkova syna Miroslava? Poskytl Vám rozhovor?

S Miroslavem Grebeníčkem jsem se pokusila o rozhovor několikrát - už v době, kdy jsem v České televizi pracovala pro pořady Nadoraz a Klekánice. Bohužel, vždycky před námi prchnul, většinou do auta, a zmizel. Loni na 1. máje na Výstaviště dokonce ani nepřišel… To mi bylo opravdu velice líto.


Co říkáte na současnou snahu komunistů popírat zločiny komunismu?

Na popírání jakýchkoli zločinů nevidím nic divného. Vraždy a lži přece vždy kráčí ruku v ruce… A když existuje tolik popíračů holocaustu, proč by právě komunisté měli přiznávat pravdu? Odhalovat pravdu není úkolem komunistů, ale nás filmařů, historiků a novinářů… Zachytit cenná svědectví a analyzovat, PROČ se to stalo… Aby se zločiny proti lidskosti nemohly opakovat donekonečna.


Myslíte si, že společnost dobře vyrovnává se svou minulostí? A je postoj společnosti k politickým vězňům dostatečně pozorný?


Co je to "dobře"? Bývalí političtí vězni dostali za své utrpení trošičku peněz - coby "odškodnění", někteří dokonce i medaili, kterou by měl dostat každý, kdo v tom hanebném zrádcovském režimu nezradil. Někdy ji však - bohužel - dostali i ti, kteří zradili… V roce 1990 nám bylo naprosto jasné, co je zapotřebí: nezávislé soudy a nezávislá média. Jak vypadají naše soudy dnes, uvidí diváci ČT v dokumentech Kauza Uherské Hradistě a Dračí setba (bude i na internetu ČT). Bohužel i ti nejhorší soudci jsou dnes de facto neodvolatelní… Skvěle o tom v "Kauze" hovoří bývalá ministryně spravedlnosti Vlasta Parkanová.


Děkuji za rozhovor, Daniel Růžičkasouvisející texty:

věznice v Uherském Hradišti

pomník obětem komunismu - Uherské Hradiště

 

   Facebook         Twitter home   
Copyright © 1999 - 2022 Tomáš Vlček   All rights reserved.   Všechna práva vyhrazena.