www.TOTALITA.cz

Politické procesy v ČSR v 50. letech
Proces s Jiřinou Štěpničkovou - vývoj případu

Výslechy

Jiřina Štěpničková byla poprvé vyslechnuta 23. října 1951 na místním oddělení SNB. O den později ji převezli do vězení krajského velitelství StB Praha a její výslechy se odehrávaly v Bartolomějské ulici. Stále nevěděla, co se stalo s jejím malým Jirkou.


Ten se nejprve na týden ocitl v kasárnách pohraniční stráže, kde mu po prohlídce našli a vypárali z kabátku ukryté šperky. Poté byl odvezen do pražského bytu SNB v Americké ulici číslo 22, kde bydlely s vychovatelkou další děti. To už se Jirka nejmenoval Samec, ale Štika. Děti byly z cirkusáckých rodin a vůbec nechodily ven. Jirka alespoň mohl pomáhat s donáškou obědů ve várnicích.


Koncem listopadu 1951 se Štěpničková ve vazbě zhroutila. Diagnostikovali ji hysterický záchvat v tíživé životní situaci. Ve vazbě zůstala. Její výslechy o Vánocích 1951 skončily.Zprávy o zatčení

O osudu Jiřiny Štěpničkové se Růžena Daňhová a další posluchači Rádia Svobodná Evropa dozvěděli ve středu 25. října 1951. Zprávy o jejím zatčení proudily tajně. Oficiálně se o Štěpničkové nevědělo, soudilo se, že je mrtvá. Dokonce i okresní velitelství SNB Praha ji vedlo jako nezvěstnou. Ani sestra Jiřiny, Marie Loyková, do poloviny prosince 1951 netušila, co s Jiřinou a Jirkou je.

Rozkradený majetek

Zbraslavský Místní národní výbor po jejím zatčení rozhodl o uvalení národní správy na její prvorepublikovou vilu. Příslušníci StB si pak z jejího majetku vše rozebrali. Hledali také klíč od sejfu, kde očekávali další cennosti. Protože jej nenašli, přinutili banku, aby sejf 27. února 1952 otevřela. Byl takřka prázdný. Krajská prokuratura pak 30. března 1953 nařídila propadnutí veškerého jmění.Kampaň

V nastalé kampani se čeští herci rozdělili pro a proti. Herci Národního divadla Jaroslav Vojta, František Smolík a další psali na prezidentskou kancelář petici, aby byla Štěpničková propuštěna. Na Vinohradech se naopak hlasovalo o jejím přísném potrestání.


související texty:

proces s Jiřinou Štěpničkovou

příběh její emigrace

provokace StB

vývoj případu

soudní proces

soudní proces - žádost o trest nejvyšší

soudní proces - kdo byl kdo


Politické procesy v ČSR v 50. letech - úvodní strana


autor textu: Daniel Růžička

použitá literatura: 174

   Facebook         Twitter nahoru         home   
Copyright © 1999 - 2018 Tomáš Vlček   All rights reserved.   Všechna práva vyhrazena.