www.TOTALITA.cz

působení StB v Československé televizi
agenturní síť v ČST (1984)

agent Igor

V rámci průběžné obnovy agenturní sítě vykázalo 3. oddělení 2. odboru X. správy mezi nově získanými tajnými spolupracovníky agenta s krycím jménem "IGOR" (reg. č. 27156; vlastním jménem Ivan Kraus, nar. 1940), který byl v registru svazků zaevidován v polovině srpna 1984 do objektu ČST s určením pro rezidenturu v Bulharské lidové republice.


"IGOR" v agenturní síti vydržel v podstatě až do ukončení činnosti vnitřního zpravodajství Státní bezpečnosti a jeho osobní svazek - včetně složek finančních dokladů a vlastnoručních zpráv - byl na 4. oddělení 11. odboru II. správy SNB (hlavní správa kontrarozvědky) zničen 8. prosince 1989.agent Žilinský

Druhým agentem z prostředí ČST, jehož řízení měla v roce 1984 či 1985 převzít kontrarozvědná rezidentura v Maďarské lidové republice, byl "ŽILINSKÝ" (reg. č. 25500), původem zjevně ze Slovenska.Nobelova cena Seifertovi

Ke konci roku 1984 byla činnost 2. odboru X. správy v oblasti tzv. kontrarozvědné ochrany ČST soustředěna na činnost zahraničních televizních štábů, které přijížděly do ČSSR s cílem natočit pořad s nositelem Nobelovy ceny za literaturu, národním umělcem Jaroslavem Seifertem.


"Televizním štábům, které oficiálně požádaly o službu TELEXPORTU ČST byl zajištěn doprovod prověřených pracovníků TELEXPORTU, s cílem zamezení kladení nevhodných otázek.

Při natáčení pořadu s Jaroslavem Seifertem štábem švédské televize, který se uskutečnil dne 2. 12. 1984 byly prostřednictvím redaktorů ČST Jany Rakové a dr. Aleše Holuba ze 13 položených otázek 3 vyjmuty pro jejich politickou závadnost."
po večírku vyhazov

Agenturní síť v Hlavní redakci vysílání pro děti a mládež při oslavě kulatých narozenin vedoucí redaktorky Televizního klubu mladých Ljuby Mestekové k 1. říjnu 1984 signalizovala "nevhodné politické vystoupení" redaktorů Libora Hlouška, Jiřího Noce, Pavla Bezoušky a moderátora Jana Valy.


Zpráva stručně zmínila i důsledek udání: "V důsledku tohoto jednání byl s Liborem Hlouškem a Janem Valou rozvázán pracovní poměr."


sousedící části:

hlasatelé a další protivníci (1978-1984)

prověrky, kontroly, zásahy ... (1984-1985)


StB v ČST - úvodní část

StB - úvodní část


autor textu: Pavel Žáček

použitá literatura: 85odkazy ] autoři ] věcný rejstřík ] zdroje ] jmenný rejstřík ]
   Facebook         Twitter home   
Copyright © 1999 - 2018 Tomáš Vlček   All rights reserved.   Všechna práva vyhrazena.