www.TOTALITA.cz

vzpomínky tehdejšího poslance Josefa Lesáka na průběh Února 1948
Z protokolu StB s Josefem Řehounkem, sepsaného 25.února 1948

Po skončení hymny dal se kordon na pochod směrem k čelu průvodu a aniž dbal pěti státních vlajek, které byly neseny v čele, narazil kordon s napraženými zbraněmi na čelo průvodu. Průvod vyvolal protitlak a několik lidí bylo povaleno. Pak byl dán velitelem kordonu povel k odjištění zbraní, přitom kordon SNB ustoupil asi tři kroky zpět a ježto jsem byl asi v páté řadě, slyšel jsem jasné rachocení závěrů pušek celého útvaru. Pak útvar postupoval opět kupředu a za pochodu někdo z příslušníků vystřelil z pušky, touto ranou jsem byl zasažen do pravé nohy.


Průvodem, který ustupoval, jsem byl stržen zpět až za budku po pravé straně Nerudovy ulice. Zatímco kordon přešel, já jsem byl dopraven svým kolegou Stanislavem Vocáskem a jedním medikem mně neznámého jména k lékařce na Malé Straně, která mi poskytla první pomoc. Pak mě moji kolegové vedli do nemocnice. Na Malostránském náměstí stálo osobní auto, domnívám se, že SNB. Řidič odmítl dopravit mne do nemocnice a byl jsem tam dovezen na saních svými kolegy.


Ze záznamu o zdravotním stavu Josefa Řehounka, který na žádost podplukovníka Jahelky z místního velitelství SNB v Praze vypracoval plukovník zdravotní služby MUDr. Jaroslav Vích: "Poranění jest kvalifikovati jako samo o sobě těžké a jest pravděpodobno, že zanechá trvalé následky pro funkci postiženého kloubu."díl rozhovoru:

01, 02, 03, 04, 05, 06, 07, 08, 09, 10


Únor 1948


vzpomínky - úvodní strana

autor textu: Tomáš Vlčekodkazy ] autoři ] věcný rejstřík ] zdroje ] jmenný rejstřík ]
   Facebook         Twitter nahoru         home   
Copyright © 1999 - 2022 Tomáš Vlček   All rights reserved.   Všechna práva vyhrazena.