www.TOTALITA.cz

na zajišťování srpnového vysílání Československé televize vzpomíná redaktor Miroslav Sígl
3. díl: ozývá se zahraničí

Dálnopisy v zahraniční redakci Televizních novin napojené na všechny světové agentury mají za sebou už také dlouhé svitky nejrůznějších zpráv. Hlásí se jedna agentura za druhou (jediný TASS je stále zticha). Všechny země, celý svět je pokropený tou děsivou zvěstí. Ve všech hlavních městech světa - podle německé agentury DPA (Deutsche Presse Agentur) - jsou již státníci informováni o dramatickém vývoji v Československu.


...ministerský předseda Wilson a ministr zahraničních věcí Velké Británie přerušili dovolenou a vrátili se do Londýna...

...v Rumunsku, které jako jediná země Varšavské smlouvy nevyslala proti nám své vojáky, svolali okamžitě ústřední výbor Rumunské komunistické strany a vládu na společné zasedání...

... hranice mezi Rakouskem a Maďarskem jsou od půlnoci uzavřeny...

...všechen telefonní styk mezi Velkou Británií a Sovětským svazem byl v noci přerušen...


Americká agentura AP (Associated Press) přináší zprávu, že sovětský velvyslanec v USA Anatolij Dobrynin osobně dnes v noci informoval prezidenta USA Lyndona Johnsona o vstupu sovětských vojsk a dalších armád Varšavské smlouvy do Československa...


Deník Italské komunistické strany Unitá - jako první přední evropský deník má na titulní straně obrovské titulky: Velmi vážné zprávy z Prahy: sovětská vojska vstoupila do Československa. Vzrušení a znepokojení v celém mezinárodním dělnickém hnutí...


Francouzská letecká společnost Air France podle francouzské agentury AFP (Agence France Presse) zastavuje veškeré letecké spojení s Prahou, kde je letiště obsazeno cizími oddíly armád Varšavské smlouvy. Postupně podobnou zprávu ohlašují i ostatní letecké společnosti.


Svoje vlády svolali ministerští předsedové všech evropských zemí, jak to oznamuje jedna agentura za druhou. Počkáme si, co z těch jejich jednání vzejde. Maně nás napadá Mnichov 1938, kde nás opustily Francie a Velká Británie. Ale rychle tu myšlenku odháníme.


Aha - právě přicházejí naproti tomu hlášení a zprávy agentur okupantských (do včerejška ještě spřátelených) zemí. Vemlouvají se slovy, že "milují pilný a pracovitý lid Čechů a Slováků" a jejich národy si prý nezaslouží, aby byly přivedeny do nebezpečí bezzásadové politiky. Polská vláda a spolu s ní i ostatní vlády okupantských zemí rozhodly prý splnit prosbu osobností strany a státu, věrných socialismu, kteří se obrátili o pomoc k ochraně socialistického státního zřízení a proti kontrarevoluci. Ze všech těchto ohlasů okupantských zemí čiší jednotný diktát Moskvy, nehorázné lži, které nelze ponechat bez odezvy.


Jako na zavolanou právě včas přicházejí za námi do studia členové předsednictva Městského výboru KSČ Miloš Hájek a Jaromír Litera s výzvou ke všem komunistickým a dělnickým stranám celého světa. Praví se v ní:


Vzhledem k tomu, že budova ÚV KSČ, kde zasedá předsednictvo naší strany, je obsazena okupačními vojsky, obrací se Městský výbor KSČ v Praze ke všem komunistickým a dělnickým stranám. Soudruzi, protestujte proti tomuto bezpříkladnému porušení socialistického internacionalismu. Žádejte ústřední výbory komunistických stran SSSR, Polska, Bulharska, Maďarska a Německé demokratické republiky, aby přes dočasnou přítomnost okupačních jednotek nebyla paralyzována činnost Černíkovy vlády a ÚV KSČ v čele s Alexandrem Dubčekem! Žádejte stažení okupačních vojsk z Československa!


Kolega Vratislav Houdek ze zahraniční redakce Televizních novin se okamžitě chápe této výzvy, aby ji za chvíli přinesl přeloženou do ruštiny a němčiny. Celou ji kdesi začervenil propiskou, aby podtrhl pro Kamilu významné pasáže. Budeme ji přes den ještě několikrát opakovat! Podobných zpráv k opakování v našem zpravodajství je více, aby si také zasloužily náš komentář. Sháním proto zakládací desky, neboť těch útržků, poznámek, zápisů a zpráv vůčihledě přibývá doslova každou minutou. Nemohou přece skončit v redakčním koši! Osvojujeme si okupantský slovník, slova "okupant a okupace" nám bezděky vnikly do naší mateřštiny a opět připomínají období nacistického protektorátu Čech a Moravy (1939 - 1945).


Jsem pověstný dokumentátor, sbírám proto všechno z hlasatelského pultíku, žádám kolegy, aby mi svoje poznámky předali k archivaci - zdá se to některým zvláštní, ale podvolují se. Přitom jsem v těch chvílích nemyslel na jejich historickou hodnotu anebo že někdy spatří ještě světlo světa. Žádný popsaný papírek mi však neunikl. Chráním ty desky jako oko v hlavě a mám je stále při sobě.díl vzpomínek:

01, 02, 03, 04, 05, 06, 07, 08,

09, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16,

17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24

související texty:

mezinárodní ohlasy na Srpen 1968


Kalendárium - srpen 1968

události roku 1968

vzpomínky - úvodní strana


autor textu: Miroslav Sígl

   Facebook         Twitter nahoru         home   
Copyright © 1999 - 2018 Tomáš Vlček   All rights reserved.   Všechna práva vyhrazena.