www.TOTALITA.cz

Zemědělský koncentrační tábor - Sýrovice u Podbořan
po 50 letech...

Padesát let jsem v těchto místech nebyl, ale pořád mám noční můry. Na to se nedá zapomenout, a tak jsem o tomto lágru psal na různá ministerstva. Nikde nebyl zájem, protože je asi lepší zapomenout. Ale co když nemůžu zapomenout? Tady mi omrzly prsty na rukou i nohou, z čehož mám dodnes trvalé následky těžké srdeční choroby. Napřed revmatická horečka s postižením srdce, pak angina pectoris a vloni infarkt a zástava srdce.


Jediná redakce Chodovských novin po přečtení mých článků zareagovala a společně jsme se domluvili na tom, že utvoříme malý pietní akt v místech táborové vrátnice, kde byl, jak si pamatuji, umučen major západní armády Štyglic.


I přes likvidaci všeho, co by mohlo připomínat sadistický tábor, po jeho vymazávání z paměti lidí, je tu ještě hrstka těch co přežili, co nezapomínají a chtějí o tom promluvit. Připomínám, že národ, který zapomíná své dějiny, je bude muset později opakovat!


Když jsem do Sýrovic na tohle místo přijel po padesáti letech poprvé, už jsem to těžko rozeznával, všude jen vysoká tráva a trosky, ale přesto jsem dokázal určit, kde tehdy stál zemědělský lágr s přibližně 300 - 350 vězni při jarní řepné kampani.


Setkal jsem se tu s několika staršími usedlíky, kteří mě potvrdili, že tábor zadní stranou přiléhal k malému zámečku a na jeho místě dnes stojí dva paneláky.

Sami komunističtí mocipáni se tak styděli za to, co většině nevinných lidí i politickým vězňům prováděli, že jim nestačila likvidace tábora, ale i paneláky po jeho zplanýrování měly vše zakrýt. Z tábora zbyla ještě dnes kamenná zeď u silnice a zbytky vrátnice, kde se pak v letech 1967-1968 natáčel film Skřivánci na niti."


Je smutné, že musíme jezdit až od Karlových Varů a Sokolova, abychom místním lidem připomněli jejich dějiny a vlastní minulost. Skoro nikdo, jenom hrstka zdejších starších lidí o tomto lágru něco věděla. Takže se domnívám, že to celé mělo smysl a stálo to za to.související texty:

Zemědělský koncentrační tábor - Sýrovice u Podbořan

po 50 letech...


vzpomínky - úvodní strana


autor textu: Ladislav Frank Nykl, táborový vězeň s číslem 18665

   Facebook         Twitter nahoru         home   
Copyright © 1999 - 2019 Tomáš Vlček   All rights reserved.   Všechna práva vyhrazena.