www.TOTALITA.cz

zpráva o největším sousoší v Evropě
základní informace o pomníku

Skupina komunistů stojící ve frontě. Stalin je již na řadě. Poslední vojín se zřejmě chystá čekání vzdát a jít domů bez nákupu. Takto, ve zlehčeném tónu, by se také dalo o tomto monstru žertovat.


Bohužel to v 50. letech taková legrace nebyla.
Megalomanský výtvor byl umístěn nad Prahou v místě dnešního kyvadla, aby co nejvíce Pražanů mělo den co den Stalina na očích. Po politické amnestii, v roce 1960, se propuštění "vězni svědomí" museli dívat na obludný pomník svého žalářníka.


V Moskvě se v roce 1956, tedy rok po odhalení pomníku, konal XX. Sjezd KSSS, na kterém byly Chruščovem pojmenovány některé Stalinovy zločiny.


V Praze však komunisté celých 6 let nereagovali. Teprve v říjnu 1962 bylo celé sousoší obehnáno dřevěnou palisádou a hlídáno SNB a StB. Nikdo nevěděl co se děje. Až jednou v noci ... dynamit všechno ukončil. Pomník musel být vyhazován po částech, najednou to nebylo možné. Trvalo to několik dní.


(Na Internetu lze najít krátký film o tomto pomníku. Pod názvem "Pomník lásky a přátelství" ho natočil v roce 1955 režisér Oldřich Kříž, vystupují v něm Jan Víšek nebo Václav Kopecký.)

Stalinův pomník

související texty:

základní informace o pomníku

další (technické) informace o pomníku

pomník na dobové fotografii


Josef V. Stalin

smrt Stalina a Gottwalda

stalinismus

KSČ


50. léta - úvodní strana


autor textu: Tomáš Vlček

   Facebook         Twitter nahoru         home   
Copyright © 1999 - 2023 Tomáš Vlček   All rights reserved.   Všechna práva vyhrazena.