www.TOTALITA.cz

odbojová skupina bratří Mašínových
akce na získání zbraní - stanice SNB Chlumec nad Cidlinou (13.9.1951)

Ctirad Mašín a Milan Paumer si v Praze najali taxi. U Kerska požádali řidiče, aby zastavil. Spolu s Josefem, který čekal na místě, řidiče spoutali a přivázali jej pomocí padákové šňůry ke stromu. Chtěli jej pro jistotu uspat chloroformem, ale na jeho vlastní žádost tak nakonec neudělali. Použití neobvyklého typu šňůry a chloroformu mělo pozdější vyšetřování zavést na špatnou stopu.


Nyní řídil Milan Paumer. Taxíkem dojeli do Chlumce nad Cidlinou. Podle plánu měli úderem do hlavy ochromit službu konajícího příslušníka SNB a zmocnit se zbraní.

Akce však selhala. I po úderu začal Oldřich Kašík vytahovat pistoli z pouzdra, a tak na něj Josef Mašín dvakrát vystřelil. Výstřely byly slyšet po celém okolí. Nebylo jasné, kdo všechno je slyšel, ani počet dalších příslušníků na stanici.


Proto okamžitě usedli do auta a urychleně odjeli do Prahy. Zde taxi odstavili a vrátili se do Poděbrad. Někdo vlakem, jiný autobusem.Taxikář za to, že nebyl uspán, doplatil. Celý rok trvalo vyšetřování případu, které nevedlo k cíli. Taxikář však byl po celou dobu ve vazbě, protože kriminalisté byli přesvědčeni o jeho spojení s útočníky.bratři Mašínové:

Primární účel byl získat zbraně, ale taky tou akcí vytvořit nejistotu v sympatizantech režimu.
Aby lidé věděli, že se proti komunistům něco dělá.

 
  akce na získání zbraní
  bratři Mašínové úvodní strana

[vk], [58]odkazy ] autoři ] věcný rejstřík ] zdroje ] jmenný rejstřík ]
   Facebook         Twitter home   
Copyright © 1999 - 2022 Tomáš Vlček   All rights reserved.   Všechna práva vyhrazena.