www.TOTALITA.cz

odbojová skupina bratří Mašínových
akce na získání zbraní - stanice SNB Čelákovice (28.9.1951)

Během noci zavolal Ctirad Mašín z konečné tramvaje v pražském Hloubětíně lékařskou pohotovost s tím, že nedaleko odtud, na výpadovce na Hradec Králové, leží muž se zlomenou nohou. Na udaném místě předstíral zranění Milan Paumer a Zbyněk Janata jej ošetřoval. Po příjezdu sanitky donutili její posádku (dva muže) nastoupit do prostoru pro pacienty. Cestou do Čelákovic je poté přivázali v lese ke stromu a uspali chloroformem.


Ze stanice SNB, na okraji Čelákovic, vylákali, opět pod záminkou nedaleké nehody, službu konajícího příslušníka. Ten dorazil na avizované místo na kole. Byl hned spoután a sanitkou dopraven zpět ke stanici. Zde jej donutili vydat klíče od služebny. V ní poté označil dřevěnou skříň jako místo, kde byly uloženy zbraně. Klíče však měl mít u sebe údajně velitel stanice. Skříň tedy odsunuli od zdi a dovnitř se dostali přes její zadní stěnu, která nebyla tak masivní. Zbraně uložili do sanitky.

Esenbák si jednotlivé členy skupiny po celou dobu pozorně prohlížel. Bylo jasné, že se chystá podat jejich podrobný popis. Ctirad jej poté povalil na kavalec, uspal chloroformem a nožem pro jistotu usmrtil. Jak se mu nyní hodily dovednosti, získané v kurzu Svazu brannosti.


Všichni se poté vrátili sanitkou do Prahy, kde ji odstavili. Ukořistěné zbraně schovali a do Poděbrad je dopravili v kufru až během dalších dnů.


Ctirad Mašín:
O tom, kdo tam má službu, jsme netušili. To byla vedlejší věc. Pro nás, dá se říct, kdo měl uniformu - byl nepřítel.


Ladislav Holub: (bydlí v bývalé služebně SNB)
Akce Mašínových byla povzbuzením do dalšího života v socialismu.

  akce na získání zbraní
  bratři Mašínové úvodní strana

[vk], [58]odkazy ] autoři ] věcný rejstřík ] zdroje ] jmenný rejstřík ]
   Facebook         Twitter home   
Copyright © 1999 - 2022 Tomáš Vlček   All rights reserved.   Všechna práva vyhrazena.