www.TOTALITA.cz

odbojová skupina bratří Mašínových
první pokus o překročení hranic a následující zatčení

Během podzimu 1951 padlo rozhodnutí opustit republiku. V zahraničí absolvovat výcvik, vrátit se ilegálně zpět a zde pokračovat v boji proti komunistickému režimu.


V té době již byly západní hranice plné hlídek, zátarasů, minových polí a přibližovacích pásů. Skupina se rozhodla použít spolehlivé nákladní auto, obrnit ho a prorazit s ním závoru na hraničním přechodu.


Den předem již bylo vše připraveno. Dle plánu se měli různými dopravními prostředky dostat do blízkosti hranic, zde namontovat na auto pancířové pláty a akci provést. Nyní byli shromážděni, i se všemi potřebnými věcmi, v poděbradském bytě Mašínových. Mimo obou bratrů zde byl i Zbyněk Janata, Milan Paumer, Egon Plech a strýc Mašínových.dům, kde byli zatčeni


Dům v Poděbradech, kde byli zatčeni.
Byt se nacházel v posledním poschodí pod nynější nástavbou, která zde tehdy ještě nebyla.Ctirad Mašín se vypravil pro poslední osobu, která scházela. Ilegální pracovník, který se půldruhého roku skrýval u hostinského, který se dobře znal s rodinou Mašínových. Na domluvenou schůzku však přišel pouze hostinský. Následně byli oba na ulici obklíčeni a zatčeni příslušníky poděbradské StB.

Poté byl obklíčen i byt. Strýc nepospíchal s otevřením dveří a ostatním se zatím podařilo i s kompromitujícími věcmi uprchnout na půdu. Pouze za topením zapomněli padákovou šňůru, mapu a několik granátů. V bytě se strýcem zůstal Josef Mašín. Oba byli zatčeni. Půdu však estébáci neprohledali. Zhruba po další hodině ji tak mohli i s věcmi opustit.služebna StB v Poděbradech


Objekt bývalé služebny StB v PoděbradechVšichni čtyři zadržení byli odvezeni do Bartolomějské ulice. StB se nepodařilo nic vyšetřit. Možná souvislost nalezené padákové šňůry s akcí ve Chlumci je nenapadla, a tak tři byli nakonec z vyšetřovací vazby po několika měsících propuštěni, jen Ctirad Mašín byl odsouzen pro neoznámení trestného činu na 2,5 roku.


Později se ukázalo, jak k prozrazení došlo. Ilegální pracovník se došel rozloučit se svou rodinou. Po cestě jej poznal udavač a zatčení již bylo dílem okamžiku. Při výslechu pak prozradil vše, co věděl.


  předchozí strana
  následující strana
  bratři Mašínové úvodní strana

[vk], [58]odkazy ] autoři ] věcný rejstřík ] zdroje ] jmenný rejstřík ]
   Facebook         Twitter home   
Copyright © 1999 - 2022 Tomáš Vlček   All rights reserved.   Všechna práva vyhrazena.