www.TOTALITA.cz

odbojová skupina bratří Mašínových
útěk  -  7. října 1953  (středa)

Prošli vesnicí, která připomínala český venkov. Zoufale hledali nějaký úkryt, kde by mohli přečkat den. Konečně za vesnicí objevili koupaliště. Dostali se do kabin a zde, přemoženi hladem a zimou, během dne aspoň na chvíli usnuli. Zde také nechali promočené kabáty, které byly těžké a studily. Milan Paumer si konečně oblékl své civilní šaty, které po celou dobu nesl v tašce. oVečer pokračovali ve skupinách po silnici. Šli ve větších odstupech, aby nikoho nenapadlo, že patří k sobě.


Když se setmělo, museli se před projíždějícími auty schovávat do příkopu. V jedné chvíli byli překvapeni auty, která svítila otočnými světlomety po okolních polích. I výstřely padly. Naštěstí se však ukázalo, že se jedná o pytláky, střílející po zajících. Pokračovali dál, prošli vesnicí a před následující je překvapil ukazatel u cesty. Oznamoval vzdálenost do Berlína 160km. Toto číslo je nepříjemně překvapilo. Doufali, že sedmý den pochodu jsou již dál.

Po poradě se rozhodli, že zkusí sehnat nějaké peníze a dál jet vlakem. Při chůzi vesnicí potkali uniformované policisty. Ti je však naštěstí nezastavili. V příští vsi prodal Václav stříbrnou tabatěrku, hodinky a zapalovač. Dostal za to dva bochánky, které musel na místě sníst. V jedné z dalších vesnic se pokoušeli prodat další věci.


I když bylo po půlnoci, u jednoho domku jim otevřeli a nějaký člověk je dokonce pozval dál. Josef s Václavem vstoupil dovnitř, Ctirad, Zbyněk a Milan čekali v úkrytu venku. Ukázalo se, že domorodec je bývalý voják, který byl navíc koncem války zajat v Pardubicích. Okamžitě poznal, o koho se jedná. Poskytl jim jídlo, teplou kávu a na další cestu přidal 10 marek. Přespání odmítli. Takže jim aspoň vysvětlil nejlepší způsob, jak se dostat do Berlína. Další pochod.


  předchozí den
  následující den
  úvodní strana části
  bratři Mašínové úvodní strana

[vk], [58]odkazy ] autoři ] věcný rejstřík ] zdroje ] jmenný rejstřík ]
   Facebook         Twitter home   
Copyright © 1999 - 2022 Tomáš Vlček   All rights reserved.   Všechna práva vyhrazena.