www.TOTALITA.cz

Příběh rolníka Bohuslava Havlíka

Mému otci Bohuslavu Havlíkovi vzal při žních život řemen od mlátičky. Mně bylo tehdy šest měsíců a sestře rok a půl. Má matka nemohla se dvěma dětmi zůstat na statku sama, a proto se znovu provdala za Václava Pultara.


V 50. letech byl syn mého nevlastního otce zavřen na pět měsíců údajně proto, že špatně míchal obilí. Během těchto pěti měsíců přijel náklaďák a odstěhoval maminku do Královic u Prahy, kde musela pracovat na státním statku.


V našem domě zůstala pouze moje babička, které bylo 70 let, a neměla žádné prostředky. Bratr mého nevlastního otce byl na vojně u černých baronů (PTP). Já byla v té době již vdaná.


Můj díl na hospodářství byl v povinném pachtu. Díl otce propadl československému státu. Hospodářství mělo asi 11 hektarů, a podle mne to nebyl velký dvůr.

Každý si tam nakonec sebral, co se mu hodilo a zničilo se vše. Do statku nastěhovali Cikány, kteří spálili vše, co hořelo. Náš soused sebral trámy, ale babička se bála něco říci. Postupně zmizel i veškerý materiál na nový dům. My jsme tam neměli žádný přístup, ani švestku na koláč jsem si tam nemohla utrhnout.


Maminku s otcem a bratrem nastěhovali do dvou malých mokrých místností. Přístup k obydlí byl do kopce a velmi kamenitý. Maminka si tam zlomila nohu a zůstala invalidní. Zemřela v 64 letech na mozkovou příhodu.


Vzhledem k mému původu, kdy moji rodiče byli prohlášeni za kulaky, k původu manžela, jehož otec byl obchodník, nemohly moje dcery studovat. Starší dcera se například učila dva roky instalatérem.


Ze statku je dnes ruina. Statek se postaral, aby mé odškodnění bylo pro něj výhodné, tedy pro mne skoro žádné.Helena Fryntovásouvisející texty:

Kolektivizace

Akce K (Kulak)


PTP měly vyřešit problém s polit. nespolehlivými branci (ČT24)


příběhy - úvodní strana

vzpomínky pamětníků - úvodní strana


autor textu: Daniel Růžička

související literatura: Blažek, Jech, Kubálek: Akce K - Vyhnání sedláků a jejich rodin z usedlostí v 50. letech. (podrobnosti o knize)

Tento příběh poskytl našemu serveru pan Miroslav Růžička z Vilémova

   
   Facebook         Twitter home   
Copyright © 1999 - 2022 Tomáš Vlček   All rights reserved.   Všechna práva vyhrazena.