www.TOTALITA.cz

Michail Sergejevič GORBAČOV

*

2. 3. 1931

Privolnoje (SSSR)

 

 

 

sovětský a ruský politik, prezident SSSR


1985-1991

generální tajemník KSSS, zahájil "reformy shora", jejich heslem se stala perestrojka a glasnosť. Popularitu získal v zahraniční politice, když nechtěně zahájil proces rozpadu a zániku sovětského impéria.

1988

oznámil, že Sovětský svaz opouští Brežněvovu doktrínu a umožňuje zemím východní Evropy rozhodovat o svých vlastních vnitřních otázkách

1990

Nobelova cena míru

1991

první a jediný prezident SSSR. Srpnový komunistický puč 1991, v němž hrál dodnes nejasnou úlohu, znamenal jeho politický pád a následně rozpad SSSR.

1996

kandidoval v prezidentských volbách v Rusku.

 

Bývalý nejvyšší představitel SSSR Michail Sergejevič Gorbačov bezesporu patří mezi nejvýznamnější politické osobnosti druhé poloviny 20. století.

Ať už je historiky, politology či samotnými ruskými občany hodnocen jakkoli, faktem zůstává, že jeho politika přinesla Sovětskému svazu a světu velmi významné změny. Kromě pádu komunistických režimů ve východní Evropě a zániku SSSR, zmizela letitá hrozba jaderného konfliktu mezi Východem a Západem.

Za to, že "ukončil politiku konfrontace a závodů ve zbrojení a přispěl ke znovunastolení svobody ve východní Evropě" byl 10. prosince 1990 vyznamenán Nobelovou cenou míru.


související texty:

vztah KSČ k politice Michaila Gorbačova

Sovětský svaz v éře Michaila Gorbačova

KSČ

KSS


události roku 1968

Alexander Dubček

Normalizace

Listopad 1989


použitá literatura: 16

   Facebook         Twitter nahoru         home   
Copyright © 1999 - 2024 Tomáš Vlček   All rights reserved.   Všechna práva vyhrazena.