www.TOTALITA.cz

Voják třetího odboje

S panem Miloslavem Čapkem jsem seznámil na přednáškových cyklech, které jsem před několika lety organizoval na Filozofické fakultě. Patřil mezi pravidelné účastníky diskusí, vyprávěl o svých dlouholetých zkušenostech z komunistických lágrů a věznic, kam se dostal jako odsouzený kurýr americké služby CIC. Přinesl mi k přečtení také své dvě knihy a několik nepublikovaných rukopisů. Jeden z nich jsem také v květnu 2003 umístil na internetovém portálu Pražský web pro studenou válku.


Letos jsme si s panem Čapkem vyměnili několik stručných dopisů, v posledním mi zaslal vydanou korespondenci s Pavlem Křivským, kterého považoval za svého učitele filosofie. Vydanou knížečku zaplatil sám ze skromného důchodu. Vydaný text byl také péčí prof. Radima Palouše a doc. Aleny Hogenové zveřejněn na internetových stránkách Pedagogické fakulty UK (zde).


V připojeném dopise napsal, že se snad brzy - pokud mu to zdraví dovolí - vypraví do Prahy. Před několika týdny jsem se však náhodně dozvěděl, že pan Miloslav Čapek 23. září 2005 podlehl rakovině, se kterou statečně několik posledních let bojoval. Smutnou zprávu mi oznámil jeho bývalý spoluvězeň Jaroslav Huml příznačně na místě bývalého koncentrační tábora Rovnost. Jsem moc rád, že jsem se s tímto úctyhodným člověkem mohl seznámit a vyprávět si s ním o jeho pevných životních postojích.
Vydané knihy Miloslava Čapka (1928-2005):

O mužích, na které se zapomnělo. Autentické svědectví o nelidskosti komunistických věznic. Pragma, Praha 2000.

Filosofie pochybností a jistot. Teorie o absolutní a subjektivní filosofii. Vlastním nákladem, Slaný 2005.

Poražení vítězové. Kapitoly z třetího odboje. Mladá fronta, Praha 2003.


Učili jsme se různé legendy pro případ zatčení:
(text rozhovoru s Miloslavem Čapkem)

1. část,   2. část


vzpomínky pamětníků - úvodní strana


autor textu: Petr Blažek

fotografie na stránce: Martin Vadas (2004)

   Facebook         Twitter nahoru         home   
Copyright © 1999 - 2023 Tomáš Vlček   All rights reserved.   Všechna práva vyhrazena.