www.TOTALITA.cz

útěky do ráje

vzpomíná Štefan F. z Ústí nad Labem

"Naším jediným proviněním bylo, že jsme je milovali bratrskou slovanskou láskou. 7. června 1939 jsem odešel s kamarádem do SSSR, kde nás zavřeli hned po přechodu hranic.


Prošli jsme krutými výslechy v klášteře v Kamenec-Podolsku. Výslechy trvaly 4,5 měsíce, mučili nás jako ve středověku, bez jídla a spánku. Jednou jsem měl zavřené oči, dozorce to zpozoroval a tak mě zavřel do korekce.


Po ukončení výslechu mě dali do jiné cely, kde mě učili jíst a vykonávat pohyby, protože to vše jsem zapomněl. Trvalo to rok. Poté mě odsoudili na tři roky těžkého žaláře. Sevostlag, Juga, Vladivostok.


Potom mě vozili z vězení do vězení až jsem se dostal do města Magadan. Prošel jsem mnohými lágry za severním polárním kruhem, v krutých přírodních podmínkách.


Potom přišel rozkaz osvobodit a dopravit ke Svobodovým jednotkám. Zúčastnil jsem se všech bojů, kterými naše jednotka prošla".


náhoda ovlivnila několik let života

Nebyli to jenom dobrovolníci, kteří šli přes hranici hledat lepší svět. Byly to i náhody, které natrvalo poznamenaly životy lidí. Takovou zkušenost má i Štefan M:


"V únoru 1940 mně požádal známý Iľja P., tajemník Okresního soudu ve Volově na Podkarpatské Rusi, abych jej doprovodil na lyžích do pohraniční obce Příslop, kde měl vyřídit nějaké úřední věci. Díky mimořádně vysokému sněhu jsme si spletli cestu, ale rozhodně jsme nepřekročili hranice.


Najednou se objevili sovětští pohraničníci se psem, kterého na nás pustili. Zajali nás. Přitom jsme se rozloučili s osobními věcmi - zlatými prsteny, hodinkami. Z lyžařských bot nám strhli podrážky. Po několika denních výsleších nás vzali do Charkova. Vyčerpávající výslechy trvaly deset až patnáct hodin. Vyšetřovatelé se neustále měnili.


Onemocněl jsem na kloubový revmatismus, byl jsem skoro v bezvědomí a až po dvou dnech, na naléhavé bouchání spoluvězňů do dveří, mě odnesli do vězeňského lazaretu. Léky nebyly žádné a vyšetřování pokračovalo na lůžku, zda snad v blouznění a horečkách něco neprozradím. S tímto týráním přestali až na zásah vězeňského lékaře... "[pj]odkazy ] autoři ] věcný rejstřík ] zdroje ] jmenný rejstřík ]
   Facebook         Twitter home   
Copyright © 1999 - 2020 Tomáš Vlček   All rights reserved.   Všechna práva vyhrazena.