www.TOTALITA.cz

období normalizace
televizní tvorba - májová vysílání ČST

Trojice svátků 1.- 5. - 9. května s sebou na televizní obrazovku každoročně přinášela zvláštní programovou skladbu. Na plochu několika dnů bylo koncentrováno víc pořadů a filmů oslavujících Sovětský svaz a jeho Rudou armádu, socialismus a jeho úspěchy, než obvykle. Slavnostním vysíláním programoví pracovníci divákům podsouvaly dojem výjimečnosti historických událostí i mimořádnost chvil, kdy si je můžeme připomenout.




Skutečnost, že Československá televize byla důležitým mocenským nástrojem komunistické strany, se na obrazovce projevovala každoročními přenosy květnových rituálů, jako byly prvomájové průvody, slavnostní stranická zasedání, manifestace pracujícího lidu a vojenské přehlídky.



Celý maratón takových přenosů začínal 30. dubna, kdy na Pražském hradě prezident ČSSR předával státní vyznamenání "nejlepším pracovníkům z výroby, vědy a kultury".


Oslavy svátku práce ČST zprostředkovávala už od 8. hodiny ranní, kdy byl nejprve zařazován přímý přenos z moskevského Rudého náměstí. Kolem 9. hodiny přenos pokračoval z Letenské pláně nebo Václavského náměstí projevem státních a stranických činitelů a velkolepým několikahodinovým průvodem. Mezitím televize přepojovala do Bratislavy a některých krajských měst republiky, a také do hlavních měst socialistického tábora.

V den, na který připadalo výročí začátku pražského povstání - 5. května, televize přenášela "slavnostní shromáždění pracujícího lidu a mládeže hl. města Prahy k výročí vyvrcholení národně osvobozeneckého boje čs. lidu a osvobození Československa Rudou armádou" a "Slavnostní zasedání ÚV KSČ, ÚV NF, vlády ČSSR a předsednictva Federálního shromáždění k výročí národně osvobozeneckého boje".


Konec 2. světové války si socialistické země po vzoru Sovětského svazu připomínaly 9. května. Pokud v tento den strana uspořádala vojenskou přehlídku ozbrojených sil ČSSR, pak ji televize vysílala přímým přenosem. Stejně tomu bylo i v případě vojenské přehlídky z Moskvy.


K tradičním květnovým sportovním přenosům patřil cyklistický Závod míru P-B-W s výrazným politických podtextem.


Filmová tvorba

Všechny politické přenosy byly provázeny mnoha československými a sovětskými filmovými evergreeny, připomínajícími události roku 1945.


"Triumfální vítězství Rudé armády nad fašismem" prezentoval například sovětský několikadílný velkofilm Osvobození a Vávrovo Osvobození Prahy. Události z fronty zachycoval čs. - sov. koprodukční Film Borísek - malý seržant. Dále to byly například český film Bylo to v máji, Milenci v roce 1, Májové hvězdy. Dobu okupace líčící psychologické drama Ta chvíle, ten okamžik a reálný socialismus připomínal Balíkův film Atomová katedrála.



Zábavné pořady

Hudebně zábavné pořady, uváděné u příležitosti květnových výročí, měly jen zdánlivě oddechovou roli. Ve skutečnosti patřily k vysoce angažovaným pořadům tehdejší televizní obrazovky, protože především oslavovaly úspěchy socialismu. Zároveň byly věnovány básníku K. H. Máchovi a nadcházejícímu "měsíci lásky" a připomínaly výročí zahájení televizního vysílání. Účast na nich přijímali (či museli přijímat) špičkoví autoři i výkonní umělci všech žánrů. Dodnes jsou tyto pořady uchovány, jako hořké pilulky, v televizním archivu.



  • Plameny včera, dnes a zítra
      - povídání a zpívání se souborem ÚV SSM Plameny (30. 4. 1974)


  • Předmájová setkání
      - estráda v předvečer 1. máje s obecenstvem zaměstnanců ČKD a Pragoděv (30. 4. 1981)


  • Přicházeli s písní
      - velký zábavný pořad autorky I. Vostré k výročí založení souboru Julia Fučíka. Doprovodný hlasatelský text: "Pořad, věnovaný vyprávění o jednom ze souborů mládeže, které vznikaly v padesátých letech. Starší mohou vzpomínat na melodie svého mládí a ti mladší nahlédnout do doby, jak své volné chvíle prožívali jejich rodiče, možná i babičky a dědečkové, kteří při natáčení tohoto pořadu na tuto skutečnost vůbec nepomysleli" (30. 4. 1985)


  • Májová estráda
      - hudebně literární pásmo věnované máji (30. 4. 1986)


  • Dvacet pět májů s televizní obrazovkou
      - slavnostní koncert k 25. výročí ČST (1. 5. 1978)


  • Byl pozdní večer aneb Májové setkání na Kavčích horách
      - velký hudebně zábavný pořad k 35. výročí ČST. Doprovodný hlasatelský text: "1. máj je opravdu takový slavnostní den, že jste dnes kolem sebe viděli jen samé usměvavé lidi? Pojďme v té příjemné náladě zůstat i prvomájový večer a třeba i ve společnosti Karla Hynka Máchy a všech těch, kteří chtějí rozdávat radost, lásku a úsměvnou pohodu" (1. 5. 1988)


  • Písničky z našich krajů
      - sestřih nejúspěšnějších písniček z jednotlivých krajů v naší republice k 30. výročí osvobození (5. 5. 1979)


  • Ať hudba vítězně zní
      - koncert posádkové hudby Praha. Pořad původně určený do vysílání v únorových dnech (5. 5. 1986)


  • Kolem nás rozkvétá máj
      - pořad Armádního uměleckého souboru Víta Nejedlého ke dni vítězství (8. 5. 1966)


  • Slavnost přátel
      - účinkuje Krasnojarský soubor sibiřských písní a tanců (9. 5. 1974)


  • Ve společném rytmu
      - pořad nových sovětských populárních písniček v podání orchestru Karla Vlacha (9. 5. 1974)


  • Melodie a tance země Sovětů 
    - záznam koncertu vokálně instrumentální skupiny Červoná ruta a zpěvačky Sofie Rotaru (9. 5. 1975)


  • Lásky mé
      - pásmo písniček Pavla Lišky (9. 5. 1979)




související texty:

televizní vysílání v lednu 1977

televizní vysílání v únoru 1987

májová vysílání ČST

volby 1986 na obrazovce ČST


kultura zaživa pohřbená - televizní tvorba

období normalizace - úvodní strana


autor textu: Daniel Růžička

   Facebook         Twitter nahoru         home   
Copyright © 1999 - 2024 Tomáš Vlček   All rights reserved.   Všechna práva vyhrazena.