www.TOTALITA.cz

třetí odboj v Československu

Pořadovou číslovkou "tři" je označen protikomunistický odboj. Vznikal již během února 1948, kdy bylo jasné, jakým směrem se bude vývoj v republice ubírat.Tímto názvem je označována především jeho ozbrojená forma v první polovině 50. let. Později, kdy bylo i největším optimistům zřejmé, že odpor proti komunistické totalitě je dlouhodobá záležitost, přebíral podobu spíše informační války, která trvala až do Listopadu 1989.

Hodnocení třetího odboje je do dnešní doby předmětem diskuze. Tehdejší odbojáři nebyli součástí organizovaného odboje zaštítěného zahraniční autoritou jako tomu bylo u I. odboje (činnost za vznik samostatné republiky) a II. odboje (protifašistický).


Tímto faktem jim není přiznáváno postavení vojáků, ale jsou označováváni za samozvané teroristy. Postavili se na odpor státnímu teroru komunistů instinktivně s vědomím reálně hrozící tvrdé odplaty režimu. Nebylo jejich chybou, že byli odkázáni sami na sebe. Pokud vedli svůj boj zodpovědně a bez zbytečného zneužívání násilí, patří jim uznání.domácí odboj

zahraniční odbojsouvisející texty:

Státní Bezpečnost

50. léta

 

autor textu: Prokop Tomek

   Facebook         Twitter nahoru         home   
Copyright © 1999 - 2023 Tomáš Vlček   All rights reserved.   Všechna práva vyhrazena.