www.TOTALITA.cz

odbojová skupina bratří Mašínových
akce po propuštění Ctirada Mašína

Po návratu Ctirada Mašína z lágru byly plánovány další akce. Likvidace vlaku, který převážel smolinec do Sovětského svazu, přepadení příslušníků StB na střelnici v Milovicích apod. Výbušniny pro likvidaci vlaku se jim podařilo získat během noční akce na dole Kaňk u Kutné hory, kde dříve po nějakou dobu pracoval Václav Švéda. Tehdy ukořistili zhruba 100 kg výbušniny.


Poslední provedenou akcí bylo zapálení 11 stohů ve 21 obcích na olomoucku během noci 7. září 1953.

Bylo nutné vyvinout zapalovadla, u kterých bylo možno nastavit prodlevu až 1,5 hodiny. Tak dlouho mělo trvat zapálení plánovaného množství 17 stohů. Ve chvíli vzplanutí prvního z nich již chtěli být zpět doma. Pořádnou baterii nebo budík nebylo lehké v té době sehnat. Po mnoha pokusech nakonec zvolili zápalnou tyčinku. Na jejím konci bylo připevněno 1,5m celuloidového filmu, který svým plamenem stoh spolehlivě zapálil.


Cestu během akce absolvovali na kolech. Ctirada Mašína začal zlobit padající řetěz, a tak se akce zpožďovala. U obce Mořice byl zastaven místním velitelem hasičů a pomocníkem SNB Leciánem. Švéda byl v té době vepředu. Hrozilo prozrazení a tak musel použít zbraň.

Ctirad Mašín:
Měla to být jenom sabotáž. Oni soustředili v každé vesnici všechno do jednoho stohu, tak nás napadlo, že by to byla velmi dobrá příležitost poškodit státní hospodářství do značné míry.


  předchozí strana
  následující strana
  bratři Mašínové úvodní strana

[vk], [58]odkazy ] autoři ] věcný rejstřík ] zdroje ] jmenný rejstřík ]
   Facebook         Twitter home   
Copyright © 1999 - 2022 Tomáš Vlček   All rights reserved.   Všechna práva vyhrazena.