www.TOTALITA.cz

Památník obětem komunismu
Liberec, park poblíž křižovatky ulic Klášterní a JabloneckáPamátník, umístěný nedaleko centra Liberce, v parčíku poblíž křižovatky ulic Klášterní a Jablonecká, je tvořen dvěma pokovenými skleněnými deskami 3,2x4,5 m tlustými 18 mm, každá o váze 800 kg. Desky jsou zasazeny v kovovém rámu širokém 0,7 m, který sedí na takřka nepostřehnutelném podstavci, takže není vidět, kde pomník začíná. A při pohledu vzhůru se zase v zrcadlové ploše odráží nebe, takže pomník nemá ani konce. Kdepak, tady se žádná tlustá čára za minulostí nekoná...


Několik metrů před památníkem, je do chodníku zasazen kovový pás s nápisem

obětem komunismu 1948-1989

Těsně před samotnou deskou je obdobný, ale zrcadlově převrácený (tak, aby byl čitelný v zrcadové ploše osobou stojící před památníkem) nápis

sám v sobě hledej, zda svobodu bráníš, ctíš nebo omezuješ

což je hlavním tématem tohoto památníku - hledání odpovědi, kde přesně stál v době totality ten, kdo na sebe nyní hledí perspektivou skýtanou památníkem - obětmi komunismu. Nápis u zrcadla je však v přítomném čase, čímž pomník získal nadčasový rozměr - nejde už jen o minulost, ale i o to, jak se k demokratickým principům stavíme v přítomnosti ...a jakou si tím přichystáme budoucnost.


Prostor před i za památníkem doplňují dlouhé lavice tvořené prostými hranoly ze dřeva. (Klement Gottwald s oblibou komentoval komunistická zvěrstva rčením, že když se kácí les, létají třísky, tak tyto tři "třísky" symbolizují ztráty, které komunisté svým počínáním našemu národu natropili.)


Památník měl "ideovou předpremiéru" v návrhu, který roku 2000 v soutěži na památník obětem komunismu na Újezdě (Praha) skončil na třetím místě. V roce 2003, v poněkud změněné podobě, zvítězil v obdobné soutěži v Liberci. Památník byl oceněn i v mezinárodní architektonické soutěži, kterou organizuje skupina BigMat International, udělením ceny za nejlepší stavbu České republiky realizovanou v období 2005-2013.


Jeho autory jsou Petr Janda, Aleš Kubalík, Jakub Našinec, Josef Kocián a Veronika Sávová z tehdejšího ateliéru Sporadical (nyní působící odděleně jako Sporadical a Petr Janda/brainwork). Památník byl realizován v roce 2006, rok po úpravě parčíku, péčí Statutárního města Liberec, náklady činily 1,2 mil. Kč.
související texty:

Idnes.cz: Památník obětem komunismu poničili vandalové.

Město liberec: Poničený památník obětem komunismu se dočká opravy

pomníky - úvodní strana


autor textu: Pavel Zvěřina

fotografie na stránce: Pavel Zvěřina

   Facebook         Twitter nahoru         home   
Copyright © 1999 - 2024 Tomáš Vlček   All rights reserved.   Všechna práva vyhrazena.