www.TOTALITA.cz

dvakrát mistry světa a Evropy

Snaha československého hokejového svazu byla korunována úspěchem a Praha byla pověřena pořádáním prvního poválečného mistrovství v roce 1947.


Mužstvo, které mělo reprezentovat, bylo tvořeno již od zimy 1945. Výsledky utkání s evropskými i zámořskými celky nás opravňovaly k optimismu.MS a ME Praha 1947

proběhlo na pražské Štvanici. Čs. mužstvo zaváhalo pouze v utkání se Švédskem. Utkání, které bylo považováno za rozhodující v boji o titul, provázely chyby organizátorů. Na stadion se totiž dostalo několik tisíc neplatících diváků, zatímco zhruba 2 tisíce ostatních mohlo utkání, s platným lístkem v kapse, sledovat z okolních ulic.


Nervozita v ochozech se ihned přenesla na naše hráče, kteří hned v úvodu dostali gól. Ve druhé třetině Švédové ještě zvýšili. Nepomohl ani závěrečný nápor a branka 2 minuty před koncem utkání. Prohráli jsme o gól a o mistrech světa se zdálo být rozhodnuto.


V poslední den šampionátu se však stal hokejový zázrak. Rakušané, vybičovaní diváky k nadlidskému výkonu, porazili Švédy v poměru 2:1. K získání titulu jsme však museli ve večerním utkání porazit Američany. To se podařilo. Výsledek 6:1 hovoří za vše. 23. února jsme se stali prvními mistry světa a Evropy v poválečné historii tohoto sportu.zimní olympijské hry Svatý Mořic 1948

Celou soutěží prošlo čs. mužstvo se ztrátou jediného bodu za bezgólový zápas s Kanadou. V něm se naši nedokázali prosadit proti obranné hře soupeře. Ve hře obou mužstev se projevovala značná nervozita a oba týmy promarnily mnoho šancí.


Díky horšímu skóre jsme v konečné tabulce skončili druzí za Kanadou. Třetí bylo domácí Švýcarsko.

tragedie nad kanálem La Manche

V březnu 1949 se mělo konat ve švédském Stockholmu další mistrovství světa a Evropy. Naši reprezentanti se připravovali na tento turnaj v listopadu 1948 ve Francii a Anglii v utkáních s tamními kanadskými profesionály.


Po vyhraném utkání s pařížským klubem se přesunula větší část výpravy do Londýna. Zbylých 6 hráčů, kteří nedostali včas anglické vízum mělo letět o den později. Jejich letadlo se však díky nepříznivému počasí ztratilo někde nad mořem a trosky včetně posádky nebyly nikdy nalezeny.


Na palubě letadla tehdy zahynuli hokejisté Ladislav Troják, Miroslav Pokorný, Karel Stibor, Vilibald Šťovík, Zdeněk Jarkovský a Zdeněk Švarc.


Bylo po únorovém převratu a vedení čs. hokeje ani nedokázalo vyjádřit soustrast příbuzným obětí. Dokonce se objevily názory, že se jednalo o emigraci. Ti z pohřešovaných, kteří byli v té době na vojně, byli dlouho považováni za vojenské zběhy.


V té době již byli mnozí sportovci, ať už se jednalo o fotbalisty, tenisty nebo i hokejisty, považováni za produkt buržoazní společnosti.MS a ME Stockholm 1949

Naši reprezentanti sehráli v celém turnaji 7 zápasů a z toho dvakrát prohráli. V kvalifikaci se Švédy a ve finálové skupině s Američany. V boji o zlato však dokázali Švédy porazit poměrem 3:0.


Naše republika tak podruhé v poválečné historii získala titul mistrů světa a Evropy.Z hokejistů však za pouhý rok budou špioni a vlastizrádci.

(následující část)

[vk], [25]odkazy ] autoři ] věcný rejstřík ] zdroje ] jmenný rejstřík ]
   Facebook         Twitter nahoru         home   
Copyright © 1999 - 2022 Tomáš Vlček   All rights reserved.   Všechna práva vyhrazena.