www.TOTALITA.cz

obhajoba titulu nebude

na letišti

V sobotu 11. března 1950 dopoledne se všichni hokejisté dostavili do haly letiště k odletu. Letadlo bylo připravené na letištní ploše, ale stále se nic nedělo i když plánovaná doba odletu již dávno minula.


Až po několika hodinách se z úst vedoucího výpravy dozvěděli šokující zprávu. Bylo jim sděleno, že odlet byl pro dnešní den zrušen.


Sportovní rozhlasoví reportéři, kteří měli letět s nimi, nedostali vstupní víza do Velké Británie a proto ani hokejisté ze solidarity nikam nepoletí.


Hokejisté byli vyzváni, aby se vrátili domů a v pondělí dopoledne se dostavili do Tyršova domu, kde jim bude sděleno konečné rozhodnutí.

v Tyršově domě

V pondělí se mužstvo sešlo v Tyršově domě. A zase hodiny čekání. Teprve po poledni předseda výboru pro tělesnou výchovu a sport Josef Truhlář sdělil hokejistům konečné rozhodnutí o zrušení účasti československých hokejistů na mistrovství světa v Londýně.


Šok. Měli přece obhajovat titul! A důvod? Víza pro reportéry? Hloupost. Reportéři přece mohli přijet za nimi. Za tím musí být něco jiného.
Rozhlasové legendy Procházka, Mašlovka a Laufer

oficiální důvod

Na mistrovství byli delegováni rozhlasoví reportéři Josef Laufer a Štefan Mašlonka. Oba také obdrželi vstupní víza. Ve středu byl Mašlovka odvolán a místo něj delegován Otakar Procházka. Ve čtvrtek, tedy pouhé dva dny před odjezdem bylo britské ministerstvo zahraničí požádáno o vstupní vízum pro tohoto reportéra. Čs. strana musela počítat s tím, že tuto žádost nebude možno vyřídit včas.


Britové se však neoficiální cestou dozvěděli, co tím vším čs. komunisté sledují. A tak úředníci britského ministerstva zahraničí pracovali i v sobotu, aby tuto žádost stihli vyřídit. To se podařilo. V sobotu ve 14 hodin - tedy 2 hodiny před plánovaným odletem vízum dorazilo telegraficky do Prahy.pravé důvody

1. Obava ministra informací a osvěty Václava Kopeckého, který za celou akcí stál, že mužstvo jako celek zůstane po mistrovství v zahraničí. Kopecký měl informace, že hokejisté již tuto nabídku dříve dostali. Dohodli se však, že venku zůstanou všichni nebo nikdo. A protože hlasování nebylo jednohlasné, vrátili se domů.


2. Snaha Kopeckého ukázat hokejistům, kdo je pánem. A také varování pro ostatní sportovce. Vždyť v té době již zůstalo v zahraničí nejen několik hokejistů, ale i jeden z našich nejlepších tenistů všech dob a vítěz Wimbledonu Jaroslav Drobný nebo krasobruslařka Alena (Ája) Vrzáňová.

(předchozí část)
(následující část)

[vk], [25]odkazy ] autoři ] věcný rejstřík ] zdroje ] jmenný rejstřík ]
   Facebook         Twitter nahoru         home   
Copyright © 1999 - 2022 Tomáš Vlček   All rights reserved.   Všechna práva vyhrazena.