www.TOTALITA.cz

zatčení mistrů světa  13. března 1950

U Herclíků

byla hospůdka v Pštrosově ulici za Národním divadlem. S dcerou majitele se oženil bývalý hokejista Mojmír Ujčík, který musel ze zdravotních důvodů předčasně ukončit sportovní kariéru.


Mezi lidmi se této hospůdce říkalo "Zlatá", protože sem chodili herci z nedaleké zlaté kapličky i hokejisté obou pražských týmů, ve kterých hrálo několik mistrů světa.


A právě sem pozval své spoluhráče Jiří Macelis poté, co byl nad nimi v Tyršově domě vyřčen ortel. Chtěl zde oslavit narození syna. Hokejisté, kteří to měli domů dál se vypravili na vlak a ostatní dorazili k Herclíkům.


Restaurace byla každý den od 15 do 18. hodin zavřena a tak v ní byli v té době sami. Celou tu dobu však na ulici před hospodou postávaly dvě osoby, které se dvakrát pod různými záminkami snažily dostat dovnitř. Vždy však byli odmítnuty s tím, že se jedná o soukromou akci.


Od 18. hodiny, kdy restaurace otvírala, však seděli tito pánové ve výčepu, každý nad svým pivem. Hokejisté měli rezervovanou zadní místnost.


Přišla 19. hodina a s ní rozhlasové zprávy, ze kterých se přítomní dozvěděli oficiální verzi příčin toho, že hokejisté neodjeli do Londýna. Zprávy vyvolaly ostrá slova na adresu ministra Kopeckého a dalších komunistických vedoucích představitelů. Někdo dokonce šel volat do rozhlasu, aby řekli pravdu.


Okolo 21. hodiny vtrhli do restaurace příslušníci Státní bezpečnosti, kterým veleli ti dva z výčepu. Na pomoc jim přijel též autobus uniformovaných policistů. Někdo šel dobrovolně, jiný se bránil. Nic nepomohlo. Mistři světa byli zatknuti a se želízky na rukou vyvedeni.


Ten večer byli zatknuti Bubník, Konopásek, Roziňák, Jirka, Červený, Macelis, Španinger, Hajný a Stock.
Ujčík s Kobranovem byli zatčeni o den později a hvězda čs. hokeje Bohumil Modrý až po dalším měsíci.


Z vývoje dalších událostí vyplynulo, že hokejisté byli sledováni bezpečností na zahraničních zájezdech i domácích utkáních. Celá akce byla dopředu připravena a bezpečnost čekala jen na záminku. Ta se jí nyní naskytla.

(předchozí část)
(následující část)

[vk], [25]odkazy ] autoři ] věcný rejstřík ] zdroje ] jmenný rejstřík ]
   Facebook         Twitter nahoru         home   
Copyright © 1999 - 2022 Tomáš Vlček   All rights reserved.   Všechna práva vyhrazena.