www.TOTALITA.cz

Jiří   HEJNA

*

27. 11. 1930

Rokycany

+

9. 8. 1952

Praha - věznice Pankrác

strojní zámečník, účastník 3. odboje


Po absolvování šesti tříd základní školy se vyučil strojním zámečníkem.


V dubnu 1951 nastoupil vojenskou službu k PTP (Pomocné Technické Prapory), konkrétně k 59. technickému praporu v Žatci.Krycí doklady agenta chodce Jiřího Hejny na jméno Gustav Sojka

Již 29. dubna zběhl. Ukrýval se u svých přátel a posléze přešel v létě roku 1951 hranice i s manželkou do západního Německa.agentem chodcem

V táboře pro uprchlíky Valka se seznámil se stejně starým Rudolfem Fuksou, bývalým příslušníkem SNB, členem Pohraniční stráže v Nýrsku, okres Klatovy, který 6. srpna 1951 přešel hranice do západního Německa. V uniformě a se služební zbraní.


Spolu s Rudolfem Fuksou přešli, již jako agenti chodci, hranice zpět do ČSR, kde plnili úspěšně svěřené úkoly.


Osudné se jim stalo náhodné setkání s Františkem Dolejším, kterého Rudolf znal z útvaru PS. Dolejš ho okamžitě poznal a následně i udal. 27. října 1951 při zpáteční cestě do Německa byli Jiří Hejna a Rudolf Fuksa v Klatovech na nádraží.


V březnu 1952 jej v rámci Procesu Hejna a spol. Státní soud v Praze odsoudil (spolu s Rudolfem Fuksou) k trestu smrti, propadnutí veškerého majetku, ztrátě občanských práv navždy a k vyloučení z vojska. A to za trestné činy velezrady, vyzvědačství a zběhnutí. Následným žádostem o milost nebylo vyhověno.související texty:

CIC

Únor 1948

3. odboj

seznam popravených

 

autor textu: jindřich Šnýdl

fotografie na stránce: Jindřich Šnýdl

   Facebook         Twitter home   
Copyright © 1999 - 2022 Tomáš Vlček   All rights reserved.   Všechna práva vyhrazena.