www.TOTALITA.cz

Vladivoj   TOMEK

*

9. 6. 1933

Praha

+

17. 11. 1960

Praha - věznice Pankrác

český student


Když se komunisté uchopili moci, byl studentem prestižního La Guardiova gymnázia na Letné a po jeho zrušení studoval na gymnáziu v Truhlářské ulici v Praze. Společně s dalšími spolužáky se nemohl smířit se stávající politickou situaci.


Proto nejprve psali a rozšiřovali protikomunistické letáky a karikatury tehdejších mocipánů. Později se skupinka rozhodla pro uskutečnění diverzních akcí.


Podle obžaloby uvažovali o vyhození železničního viaduktu v Praze 7, plánovali umístění výbušniny na sekretariátu KSČ v Praze 7, v souvislosti s protikomunistickým povstáním v Maďarsku hodlali údajné přímo obsadit budovu ÚV KSČ.


Žádný z těchto záměrů nebyl uskutečněn. Jedinou uskutečněnou akcí bylo přepadení vojenské hlídky, která konala strážní službu u vysílací stanice ve Strašnicích. Za účelem získání zbraní podnikla skupina útok na stanici. Došlo k prudké přestřelce, při níž byli dva vojáci, kteří stačili vypálit dohromady zhruba 170 střel, zraněni. Jeden z nich svému zranění podlehl. Tato skutečnost zřejmě rozhodla o výši trestu.


V podvečer 18. prosince 1959 byl Tomek zatčen. Následovala série více jak čtyř desítek výslechů. Čtyři měsíce po zatčení, l8. března 1960, bylo vyšetřování ukončeno.

V charakteristice obviněného bylo mj. uvedeno, že je velmi rafinovaný a ve své nenávisti k lidově demokratickému zřízení vyvíjel ze všech obžalovaných nejaktivnější činnost. V případě dlouhodobého trestu je nebezpečí, že z výkonu trestu uprchne a proto je třeba věnovat jeho osobě zvýšenou ostražitost.


Krajský prokurátor v Praze navrhl tresty a 16. června 1960 první náměstek ministra spravedlnosti sdělil náměstkovi generálního prokurátora Eduardu Švachovi, že souhlasí z trestem smrti.


O měsíc později Městský soud v Praze vynesl rozsudek, ve kterém Vladivoje Tomka odsoudil k trestu smrti a ostatní obžalované k odnětí svobody od 2,5 do 25 let. Celý proces byl neveřejný a proběhl v naprostém utajení.


Nejvyšší soud 27. srpna 1960 rozsudky potvrdil v plném rozsahu. O šest týdnů později byla žádost o milost zamítnuta a 17. listopadu 1960 byl rozsudek vykonán.Vladivoji Tomkovi bylo v té době 27 let a byl patrně posledním, komunisty popraveným z politických důvodů.


související texty:

Je mi líto... zamyšlení Vladimíra Bystrova


pamětní deska Vladivoje Tomka


Únor 1948

seznam popravených

politické procesy v 50. letech

Státní bezpečnost

 

autor textu: Bedřich Marjánko

použitá literatura: deník MF DNES, 16.11. 2000

   Facebook         Twitter home   
Copyright © 1999 - 2022 Tomáš Vlček   All rights reserved.   Všechna práva vyhrazena.