www.TOTALITA.cz

Pamětní deska Vladivoje Tomka
Praha 7, třída Dukelských hrdinů čp. 15/349

"Vladivoj Tomek byl popraven ve svých sedmadvaceti letech za své sny o svobodné vlasti, 17. listopadu 1960 v pravé poledne - ani nebylo dodrženo nařízení popravovat jen za úsvitu. Místo uložení urny s jeho popelem je neznámé, protože represivní komunistický režim se bál i svých mrtvých odpůrců. Pamětní deska proto bude více než jen pouhou pamětní deska. Bude i místem, kde bude možné oficiálně uctít památku Vladivoje Tomka, poslední politické oběti totalitního komunistického režimu."

Ari Lieberman


Poblíž vltavského nábřeží, kde končí třída Dukelských hrdinů, je na jednom z domů umístěna pamětní deska, která připomíná památku Vladivoje Tomka.


Někdejší skaut se spolu se svými kamarády zapojil již jako gymnazista do protikomunistických aktivit (např. vyráběli a rozšiřovali letáky, shromažďovali zbraně a plánovali výbuchy v budovách KSČ).


V roce 1952 přepadli vojenskou hlídku u vysílací stanice ve Strašnicích. Hlídka se však bránila (na útočníky vypálila celkem 169 ran ze samopalu), při přestřelce byli dva vojáci zasaženi a jeden z nich později na následky zranění zemřel.


Od roku 1956 Vladivoj Tomek a jeho přátelé opět plánovali útoky na sídla KSČ, uvažovali také o narušení prvomájového průvodu, vyráběli výbušniny a zbraně. Dne 18. prosince 1959 byl Vladivoj Tomek zatčen a po několika měsících byl obžalován z velezrady, vraždy, padělání a pozměňování platidel.


Odsouzen byl k trestu smrti, který byl vykonán 17. listopadu 1960. Poprava se odehrála ve stejný den, kdy komunistický parlament schválil nový státní znak - český lev na něm měl nad hlavou rudou pěticípou hvězdou a na prsou zlatou vatru.


Pamětní deska vznikla na návrh zastupitele MČ Praha 7 Ari Liebermana (DEU), odhalena byla v sobotu 17. listopadu 2001 za účasti KPV.související texty:

Vladivoj Tomek

pomníky - úvodní strana


autor textu: Petr Blažek

fotografie na stránce: Petr Blažek

   Facebook         Twitter home   
Copyright © 1999 - 2023 Tomáš Vlček   All rights reserved.   Všechna práva vyhrazena.