www.TOTALITA.cz

vězeňství
věznice Praha - Pankrác

V letech 1889-1952 Věznice krajského soudu trestního v Praze XIV. s kapacitou až 3000 vězňů. Od roku 1949 zde bylo kromě tzv. soudní vazby i 78 cel uzavřeného vyšetřovacího oddělení krajského velitelství StB Praha s kapacitou až 360 osob. Od října 1952 Útvar nápravných zařízení Praha XIV. Ministerstva národní bezpečnosti.


Ve věznici byla umístěna i vězeňská nemocnice, jejíž některá oddělení měla spádovou působnost pro všechna vězeňská zařízení ČSR. Proslulým se stalo zejména zvláštní vězeňské oddělení (pavilon č. 17) Psychiatrické léčebny v Praze-Bohnicích.


Podle dochovaných evidenčních záznamů bylo na tomto oddělení v letech 1949-1989 hospitalizováno 11301 osob, z toho 7134 obviněných nebo souzených a 4167 osob ve výkonu trestu. Sem byli přiváženi k přezkoumání duševního stavu vyšetřovanci StB a na léčení duševně nemocní odsouzení a došlo zde k řadě případů porušení zákona zneužíváním psychiatrie.


Na popravišti pankrácké věznice ukončilo život 150 z celkem 450 osob popravených v Československu v letech 1948-1989. Od roku 1954 bylo zdejší popraviště jediným v Československu a od té doby zde bylo do roku 1989 popraveno 152 odsouzených.

Mezi jmény zde popravených najdeme např. dr. Miladu Horákovou, kurýra zahraničního odboje Štěpána Gavendu či generálního tajemníka KSČ Rudolfa Slánského.


Věznice sloužila od roku 1953 i jako ústřední eskortní středisko či jako jeden z technických ústavů MV, v němž byly využívány odborné znalosti vězňů ke konstrukčním pracem.


Pod věznici spadaly v 50. i 60. letech i desítky detašovaných pracovních oddílů ve Středních Čechách, za všechny jmenujme Důl generál Svoboda Kamenné Žehrovice, SONP Kladno-Dubí, cementárny a železárny v Králově Dvoře, do roku 1953 existující smutně proslulý tábor ve vápencovém dole Mořina (zvaný "Český Mauthausen"), Keramické závody n.p RAKO Rakovník a Důl Fierlinger ve Vinařicích u Kladna.


Vazební věznice na Praze-Pankráci existuje do dnešní doby, v areálu je přístupný památník - stálá výstava věnovaná tématu historie zacházení s vězni na území ČR. Její součástí je i tzv. sekyrárna, v níž bylo v letech 1943-1945 nacisty popraveno 1075 čs. vlastenců.související texty:

výpověď vězněného Stanislava Konopáska


věznice Leopoldov

věznice Mírov

věznice Ostrava

věznice Praha Bartolomějská ulice

věznice Praha Hradčany

věznice Praha Pankrác

věznice Praha Ruzyně

věznice Praha Wintrova ulice

věznice Plzeň - Bory

věznice Horní Slavkov

věznice Uherské Hradiště


vzpomínky Jiřiny Pilařové


vězeňství - úvodní strana


autor textu: Prokop Tomek

   Facebook         Twitter nahoru         home   
Copyright © 1999 - 2023 Tomáš Vlček   All rights reserved.   Všechna práva vyhrazena.