www.TOTALITA.cz

50. léta
Konec monstrprocesů

Smrt Josifa Vissarionoviče Stalina v březnu 1953 znamenala jistý mezník v dosavadní perzekuční praxi režimu. K mírnému uklidnění přispěla i jistá dosažená stabilita režimu. Vývoj měl ale setrvačnost.


Ještě v roce 1954 proběhly dlouhodobě připravované procesy s komunisty, které byly konstruovány jako "chapadla" protistátního centra Rudolfa Slánského, který byl se svými soudruhy popraven v listopadu 1952. Dne 19. března 1954 byl tak popraven poslední odsouzený z čistek v KSČ, bývalý velitel Státní bezpečnosti Osvald Závodský. Měl smůlu, jeho spoluodsouzení prominenti z StB byli po krátké době propouštěni z vězení.


Proces se "slovenskými buržoazními nacionalisty", jinak "Gustáv Husák a spol.", byl připravován od února 1951, proběhl ale až v dubnu 1954 a znamenal pro obžalované dlouholeté tresty vězení, pro Husáka doživotí.


Skupina "ekonomů", náměstek Státního úřadu plánovacího Josef Goldman a spol. byla souzena v srpnu 1954. Jinak už vlna čistek v KSČ končila.


Nekomunistické politické síly byly po procesech z přelomu 40. a 50. let rozprášeny. V roce 1954 byly inscenovány ještě procesy s údajnými ilegálními "obnoviteli" sociálně demokratické strany (sloučena s KSČ po únoru 1948).


Exemplárně byli trestáni skuteční odpůrci režimu, kteří ještě v polovině padesátých let kladli odpor.

V roce 1955 byli odsouzeni k trestu smrti spolupracovníci bratří Mašínů Zbyněk Janata, Ctirad Novák a Václav Švéda - asi jako náhrada za uprchlé bratry Ctirada a Josefa Mašínovy a Milana Paumera. Poprava byla vykonána 2. května 1955.


Dne 26. ledna 1957 byli popraveni Václav Potoček a Václav Kvíčera, kteří působili jako velmi cenní spolupracovníci britské zpravodajské služby na území ČSR.


V roce 1960 byl popraven odbojář Vladivoj Tomek jako poslední odsouzený k trestu smrti z politických důvodů v Československu.


Z přehledu těchto popravených odpůrců režimu je nicméně vidět alespoň posun proti období prvních let po únoru 1948: nebyly to již vyslovené justiční vraždy nevinných lidí jako byli Heliodor Píka nebo Milada Horáková, ale likvidace aktivních bojovníků proti režimu.


Režim byl vcelku stabilizovaný, společnost pod kontrolou a obava z vlastních občanů opadala. Proto klesal i podíl odsouzených z politických důvodů. Zatímco v roce 1953 byl zaznamenán nejvyšší počet, 18312 odsouzených, v roce 1955 klesl na 9797 odsouzených a v roce 1960 na 3840.


Symbolickým krokem pak byla velká amnestie v květnu 1960. Týkala se 5601 osoby.související texty:

stalinismus

politické procesy v Československu

seznam popravených

KSČ

odbojová skupina bratří Mašínových


50. léta - úvodní strana


autor textu: Prokop Tomek

   Facebook         Twitter nahoru         home   
Copyright © 1999 - 2023 Tomáš Vlček   All rights reserved.   Všechna práva vyhrazena.