www.TOTALITA.cz

Sametová revoluce 1989
středa   22. listopadu 1989   situace v ulicích

Václavské náměstí

Před 16. hodinou se na Václavském náměstí v Praze začaly shromažďovat desetitisíce občanů (celkem zhruba 200 tisíc lidí).


Projevy při demonstraci moderoval Václav Malý.


Z balkonu budovy vydavatelství Melantrich promluvil předseda Městského výboru Čs. strany socialistické P. Mišoň. Za OF pozdravil shromáždění V. Havel.


Herec P. Burian přečetl text telegramu, který OF zaslalo organizacím obdobného zaměření v evropských socialistických zemích.


Za čs. olympioniky promluvil J. Odložil, pro dialog se vyslovil M. Katětov, na pravdivé informace ve sdělovacích prostředcích apeloval za nezávislé novináře J. Černý. Za ÚV NF ČSR oslovil shromáždění St. Křeček.


Své osobní prohlášení k současným událostem adresoval dělníkům pražský herec Josef Kemr.


Poprvé po 20 letech veřejně zazpívala Marta Kubišová na závěr shromáždění svoji píseň "Modlitba pro Martu". Spolu s C&K Vocalem a Hanou Hegerovou poté zazpívala i státní hymnu.

po republice

pokračují masová vystoupení a demonstrace. Pořádkové jednotky SNB nezasahují. V požadavcích demonstrujících se mj. objevují výzvy k odstoupení vlády.


Zástupci pražských vysokých škol navštívili podniky v Jihočeském, Západočeském, Severomoravském a Západoslovenském kraji. Ze strany vedení podniků byla přijata opatření k zamezení jejich vstupu do závodů.Bratislava

Před Justičním palácem se dopoledne konalo shromáždění. Probíhalo zde líčení proti Janu Čarnogurskému. Asi 5 tisíc shromážděných skandovalo "Ať žije Dubček", "Pryč s StB" apod. S 10 minutovým projevem zde vystoupil A. Dubček. V odpoledních hodinách se shromáždění zúčastnilo 17 tisíc osob.


Večer se na náměstí SNP sešlo asi 60 tisíc lidí. Ti aplaudovali po výzvách studentů a umělců, za které pomluvil Milan Kňažko. Vystoupili také zástupci dělníků ze Slovnaftu a kovopracujících. Za VPN vystoupil Ján Budaj.


Pracovníci SND na setkání vyjádřili podporu studentům a hercům v Praze a protestovali proti způsobu, jakým informuje o dění v Praze pořad slovenské televize Aktuality.Brno

V Brně se demonstrace zúčastnilo 40 tisíc osob. S projevy vystoupili zástupci koordinační skupiny brněnského OF.související texty:

události 17. listopadu

události 18. listopadu

události 19. listopadu

události 20. listopadu

události 21. listopadu

události 22. listopadu

situace v ulicích


události 23. listopadu

události 24. listopadu

události 25. listopadu

události 26. listopadu

události 27. listopadu


Sametová revoluce 1989


Palachův týden

petice "Několik vět"

vysílání Čs. televize v roce 1989

Sametová revoluce - role rozhlasu a televize

rok 1989 - úvodní strana


autor textu: Tomáš Vlček

použitá literatura: 44,45,46

   Facebook         Twitter nahoru         home   
Copyright © 1999 - 2023 Tomáš Vlček   All rights reserved.   Všechna práva vyhrazena.