www.TOTALITA.cz

Sametová revoluce 1989
čtvrtek   23. listopadu 1989
přepis projevu vedoucího tajemníka pražského MV KSČ Praha v závodě ČKD

Soudružky a soudruzi.


myslím si, že teď prožíváme v celé naší zemi i v Praze takovou nelehkou dobu a vyjít z ní, skutečně znamená mít na paměti, že máme i zítra i pozítří žít a samozřejmě všichni chtějí, ale aby se věci dařily a to, co bylo řečeno, aby se uskutečnilo. Není potřeba, řekl bych, být nyní nervózní.


Ústřední výbor naší strany, město, vycházíme z toho, že základ je názor dělnické třídy a tedy i ústřední výbor strany věří, že se může spolehnout právě na dělníky a pracující našeho 9. obvodu, zejména z našich závodů ČKD.


Druhou věc, kterou chci říct, je spojena s tím, že v současné době s upřímnou snahou věci změnit a musíme je změnit na zítřejším zasedání ústředního výboru strany ještě budou projednány nejenom hodnocení - hodnocení jsme měli dost, ale bude také projednáno konkrétní akční postup na nejbližší období, ale také musí být kádrové změny, ale co chci také říct,(mírný potlesk)co chci ovšem také říct, ne změny, jak se řekne pod nátlakem nebo ty, které někdo dnes píše po všech ulicích a po barácích - to nemůžeme na to také tak jít(na výkřiky od shromážděných dělníků odpovídá - ano, máš také pravdu, to je pravda)To je stejné, protože podívejte se, v žádné zemi, v žádné zemi, ani v rozvojové ani socialistické a kapitalistické neexistuje to, aby patnáctiletý děti určovaly, kdy má odejít prezident nebo kdy má přijít a kdo jím má být. A to se bohužel stalo.(1/2 minuty - výkřiky nesouhlasu, pískot a po chvíli skandování "My nejsme děti!")já to dokončím, já si myslím, že jste mi nerozuměli tak, že myslím Vás, já jsem nemyslel Vás(výkřiky nesouhlasu, který se ihned změnil ve skandování "Demisi!")

a soudruh Štěpán odešel.
Celý projev trval 2,53 minuty a znamenal jeden z mezníků. Komunistická strana ztratila, před zraky celé společnosti, deklarovanou podporu dělnické třídy. Podporu, na kterou sázela celých 41 let.související texty:

události 17. listopadu

události 18. listopadu

události 19. listopadu

události 20. listopadu

události 21. listopadu

události 22. listopadu

události 23. listopadu

situace v ulicích

přepis projevu ved. tajemníka KSČ v ČKD


události 24. listopadu

události 25. listopadu

události 26. listopadu

události 27. listopadu


Sametová revoluce 1989


Youtube: záznam Štěpánova projevu


Palachův týden

petice "Několik vět"

vysílání Čs. televize v roce 1989

Sametová revoluce - role rozhlasu a televize

rok 1989 - úvodní strana


autor textu: Tomáš Vlček

použitá literatura: 44,45,46

   Facebook         Twitter nahoru         home   
Copyright © 1999 - 2022 Tomáš Vlček   All rights reserved.   Všechna práva vyhrazena.