www.TOTALITA.cz

Sametová revoluce 1989
neděle   26. listopadu 1989   situace v ulicích

Letenská pláň

V Praze na Letenské pláni se konala druhá, více než půlmiliónová manifestace občanů.


Za Občanské fórum promluvil V. Havel, informoval o jednání s premiérem Adamcem a vyzval stávkové výbory, aby setrvaly v permanentní stávkové pohotovosti. Konstatoval, že OF chce být mostem od totality k demokracii a pluralitě.


Na Letné promluvil i předseda vlády ČSSR L. Adamec. Pozitivně ocenil dosavadní jednání se zástupci OF a slíbil pokračování v dialogu a splnění všech požadavků, které jsou v pravomoci vlády. Přízeň manifestujících ztratil, když se pokoušel odrazovat od generální stávky.


A. Dubček pak odmítl názory, že je již nyní třeba zklidnit situaci a vyzdvihl vysokou kulturní úroveň dnešního vývoje. Na shromáždění promluvil V. Benda za VONS o propouštění politických vězňů a právě propuštění P. Uhl, R. Zeman a Jiří Ruml.

K situaci se vyslovili mluvčí Charty 77, představitel Čs. strany socialistické, za Koordinační výbor stávkujících studentů promluvil I. Chaun a Š. Pánek. Studenti referovali o sdělení generální prokuratury a vyjádřili požadavek na odvolání Poučení a splnění všech svých vznesených požadavků. Na shromáždění promluvil zástupce dělníků, sportovců, divadelníků, věřících.


M. Kocáb a M. Horáček vyslovili prosbu za odpuštění jménem tří příslušníků zásahové jednotky, kteří se zúčastnili zásahu 17.11. Všichni tři (por. Ludvík Pinc, prapor. Vladimír Němec a nadstržm. Jiří Tláskal) vystoupili a shromáždění jim odpovědělo slovem "Odpouštíme".


Moderátorem demonstrace byl V. Malý, jehož některé výroky (laciné vtipy, snaha kontrolovat, kdo bude mít možnost vystoupit) se setkaly s kritickým hodnocením zvláště ze strany části studentů.


Manifestaci živě vysílala Čs. televize a Čs. rozhlas.


Manifestující po ukončení programu utvořili živý řetěz spojených rukou od Letné až k Pražskému hradu.související texty:

události 17. listopadu

události 18. listopadu

události 19. listopadu

události 20. listopadu

události 21. listopadu

události 22. listopadu

události 23. listopadu

události 24. listopadu

události 25. listopadu

události 26. listopadu

situace v ulicích


události 27. listopadu


Sametová revoluce 1989


Palachův týden

petice "Několik vět"

vysílání Čs. televize v roce 1989

Sametová revoluce - role rozhlasu a televize

rok 1989 - úvodní strana


autor textu: Tomáš Vlček

použitá literatura: 44,45,46

   Facebook         Twitter nahoru         home   
Copyright © 1999 - 2022 Tomáš Vlček   All rights reserved.   Všechna práva vyhrazena.