www.TOTALITA.cz

Technika a značení okupačních vojsk v Československu po roce 1968

Vpád okupačních vojsk v srpnu 1968 zasáhl všechny generace - včetně těch, jimž ještě nebylo celých 15 let, ale období Pražského jara již vnímali, silně prožívali a vkládali do něj velké osobní naděje. Svoboda projevu, možnosti studia, cestování po světě, to vše se čím dál zřetelněji rýsovalo a během jediné noci beznadějně sesulo.


Někdo tím utrpěl trauma, z něhož se už nikdy docela nevzpamatoval. Zvlášť, když se mimo jiné - jako tehdy každý správný kluk - zajímal o všechno vojenské a sovětskou bojovou techniku (zejména letadla) až do té doby docela upřímně obdivoval.


Odtud ovšem nebylo daleko k okamžitému nápadu, jak zahájit "individuální odboj": sledovat podrobně stav a pohyb okupačních vojsk u nás. Výhradně pro příští generace. Sám, neboť ani na nejlepší přátele v některých situacích nemusí být stoprocentní spolehnutí.


Možná to byl pubertální nápad. Ale předsevzetí, pokračovat až do odchodu posledního sovětského vojáka z Československa, bylo nakonec splněno. I přes dlouhá období malomyslnosti, kdy se zdálo, že odchodu okupantů se přece nikdy nemůžeme dožít.


I potom ještě štosy poznatků chvíli ležely v zásuvkách. Po odsunu vojsk jako by se o období okupace ztratil zájem, také přicházely jiné starosti... Ale všechno má svůj čas.


Těžko ovšem uvěřit, že by autor těchto textů byl jediný, kdo něco takového podnikal. Pokud tyto řádky čtete někdo další, kdo jste volili podobný způsob, prosím, ozvěte se. 


související texty:

pád sovětského letadla MIG 23 do obce Čistá (červen 1983)


technika a značení okupačních vojsk v ČSSR po roce 1968

okup. vojska Varš. smlouvy po roce 1968 ... - úvodní strana

rok 1968 - úvodní strana


autor textu: Jiří Slouka


   Facebook         Twitter nahoru         home   
Copyright © 1999 - 2022 Tomáš Vlček   All rights reserved.   Všechna práva vyhrazena.